به گزارش طبنا( خبرگزاری سلامت)، از دیلی میل، خطر مرگ تا ۴۱ درصد در زنان و مردانی که به تازگی همسران‌شان را از دست داده‌اند، حداقل به مدت ۶ ماه، وجود دارد. محققان دانشگاه تگزاس نشان داده‌اند، سوگواری برای عزیز از دست رفته ‌‌می‌تواند سلامت انسان را تحت تاثیر قرار دهد.

از دست دادن همسر، تجربه اضطراب آوری است که ‌‌می‌تواند سلامت فرد را به خطر اندازد. موضوع قلب شکسته، موضوع تازه‌ای نیست و محققان بسیاری به آن پرداخته‌اند. اما این اولین بار است که محققان متوجه ‌‌می‌شوند، سوگواری موجب افزایش پروتئین سیتوکین در بدن و کاهش ضربان قلب ‌‌می‌شود.

این مساله نشان ‌‌می‌دهد که از دست دادن همسر، اثر قابل توجه‌ای در سلامت شریک زندگی داشته و او را تا مدتی در خطر مرگ قرار ‌‌می‌دهد. محققان تگزاس در بررسی‌‌ها‌ی خود روی ۳۲ نفر که تازه همسران‌شان را از دست داده بودند، متوجه شدند که آنها حداقل تا ۶ ماه دچار مشکلات قلبی هستند و ۵۳ درصد مرگ و میر آنها، ناشی از این نوع بیماری‌‌ها‌ست. پروتئین‌‌ها‌ی سیتوکین در جریان خون این افراد افزایش داشته که نشان از التهاب در بدن دارند. هر نوع التهابی در بدن ‌‌می‌تواند ضربان قلب را دچار ناهنجاری کند و سلامت را به خطر اندازد. همچنین مشکلات قلبی ‌‌می‌تواند پس از مرگ همسر، بسیار ناگهانی رخ دهد و شدت آن اغلب بسته به کیفیت رابطه‌ای است که بین آنها وجود داشته است.

به گزارش طبنا، محققان ‌‌می‌گویند، هیچ زن و مردی نباید پس از مرگ همسر، حداقل تا مدت ۶ ماه، تنها بمانند، بلکه آنها باید از کمک‌‌ها‌ی روحی و معنوی کارشناسان بهره بگیرند و البته رفتن به مکان‌‌ها‌ی مذهبی هم بسیار تسکین دهنده است.

مترجم: نادیا زکالوند