به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، حداقل نیم میلیون از مردان بریتانیایی میانسال و دارای اضافه‌وزن، به آپنه خواب انسدادی مبتلا هستند که باعث می‌شود دیواره‌های گلوی آنها هنگام خواب، باریک شده و جلوی تنفس راحت‌شان را بگیرد و در نتیجه خروپف‌های بلندی داشته باشند.

دانشمندان دانشگاه سیدنی می‌گویند، آپنه خواب انسدادی از مقدار اکسیژن در خون می‌کاهد و بخش‌هایی از مغز کوچک می‌شود. آنها در بررسی‌های خود متوجه شدند ضخامت لوب‌های گیجگاهی چپ و راست مغز افراد مبتلا به آپنه خواب، از حد نرمال کمتر هستند. این بخش‌های مغز مربوط به حافظه هستند و صدمه به آنها موجب زوال عقل در فرد مبتلا می‌شود.

در آزمون حافظه، از افراد خواسته شد تا فهرستی از ۱۵ مورد را حفظ کرده و ۲۰ دقیقه بعد آنها را بگویند و افرادی که این تغییرات مغزی در آنها رخ داده بود، در انجام این کار بسیار ضعیف عمل کردند.

محققان می‌گویند، چنانچه بیماری افراد مبتلا به زوال عقل خیلی زود تشخیص داده نشود، درمانی برای آنها وجود نخواهد داشت و این تحقیق می‌تواند فرصت مناسبی برای پیشگیری از کاهش شناختی افراد پیش از اینکه بسیار دیر شود، باشد.

محققان استرالیایی ۸۳ فرد بیش از ۵۰ ساله که دچار مشکلات حافظه بودند را مورد آزمایش قرار دادند و مشکلات آپنه خواب آنها را که از ملایم تا شدید بود بررسی کردند. ماده خاکستری مغز در لوب‌های گیجگاهی افرادی که سطح اکسیژن خون‌شان هنگام خواب کم بود، کم شده بود. کم شدن حجم مغز موجب از دست دادن حافظه در افراد مبتلا به زوال عقل می‌شود.

تاکنون محققان عواملی چون افسردگی، فشار خون بالا، چاقی و سیگار کشیدن را ۳۰ تا ۵۰ درصد عامل ابتلا به زوال عقل می‌دانستند و با تحقیق فعلی اختلال‌های مختلف خواب از جمله آپنه خواب انسدادی هم در فهرست عوامل خطر ایجاد زوال عقل قرار گرفت.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند می‌توان با ابزار فشار مثبت مداوم راه‌های هوایی (CPAP)، که از بسته شدن راه‌های هوایی پیشگیری می‌کند، آپنه خواب را درمان کرد.

مترجم: نادیا زکالوند