به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، تفاهم‌نامه مشترکی بین اتاق تعاون ایران و کمیته امداد امام خمینی (ره) به میزبانی اتاق تعاون به امضا رسید.

در این مراسم پرویز فتاح رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه مهم‌ترین اولویت مددجویان، اشتغال است، گفت: سه میلیون نفر مددجوی کمیته امداد هستند و ١.۵ میلیون نفر هم مددجوی موردی هستند.

وی تاکید کرد: برای ایجاد اشتغال مددجویان کمیته امداد امام  در سال جاری ٢١ هزار میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته که باید ١۴٠ هزار شغل برای مددجویان ایجاد شود.

فتاح سقف وام اشتغال مددجویان را ٢٠٠ میلیون ریال عنوان کرد و گفت:این وام به شکل قرض‌الحسنه برای اشتغال به آنان پرداخت می‌شود.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه با ایجاد اشتغال و توانمندسازی طی ۲ تا ۳ سال آتی مددجویان می‌توانند از تحت پوشش کمیته امداد خارج شوند ادامه داد: ایجاد اشتغال برای یک نفر همراه با ریسک است اما اگر ایجاد اشتغال در قالب تعاونی باشد خطرپذیری شغل کمتر می‌شود.

وی یکی دیگر از مشکلات مددجویان را نداشتن مسکن عنوان کرد و گفت: اتاق تعاون در این زمینه می‌تواند مددجویان را برای صاحب مسکن شدن یاری کند.

فتاح ادامه داد: مددجویان کمیته امداد بزرگترین تولید کننده فرش دستی در ایران هستند به طوری که سالانه ٣٠ الی ۴٠ میلیارد تومان فرش را از آنان خریداری می‌کنیم.

رئیس کمیته امداد امام ادامه داد: اگر اتاق تعاون امکان صادرات داشته باشد برای صادرات فرش‌های ما که در انبار مانده بسیار فرصت خوبی است.

در این مراسم بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران با تاکید بر اینکه بخش تعاون به عنوان یکی از سه رکن مهم اقتصاد کشور در کنار بخش دولتی و خصوصی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و رشد خوبی بعد از انقلاب داشته است، گفت: هم اکنون ١.۵ میلیون تعاونی در دنیا فعال است؛ همچنین در کشورمان ١١٠ هزار تعاونی فعال وجود دارد که ١۴میلیون نفر ذی‌نفع هستند اما این حجم از تعاونی‌ها به ۴٠ میلیون نفر و اگر سهام عدالت را در نظر بگیریم به ۵٠ میلیون نفر ارائه خدمات می‌کنند.

عبداللهی با اشاره به اینکه تعاونی‌های کشور در حوزه‌های خدمات، کشاورزی و صنعت فعال هستند و ۵۵ درصد مرغ کشور از طریق تعاونی‌ها تولید می‌شود افزود: همچنین نیمی از حمل و نقل کشور توسط تعاونی ها صورت می گیرد. در عین حال باید گفت که یک  سوم شرکتهای دانش بنیان نیز در قالب تعاونی فعالیت می‌کنند.

رئیس اتاق تعاون ایران اقتصاد تعاونی را عامل ارتقا زندگی عامه مردم عنوان کرد و افزود: همچنین یکی از ظرفیت‌های مهم بخش تعاون فروش کالا توسط فروشگاه‌های تعاونی و صادرات است

وی همچنین به صندوق ضمانت توسعه و بانک توسعه تعاون اشاره کرد و گفت:این دو نهاد از ظرفیت‌های بخش تعاون است که می‌توانند به توسعه بخش تعاون کمک کنند.

در پایان این نشست عبداللهی پیشنهاد کرد: کمیته مشترکی بین دو نهاد اتاق تعاون و کمیته امداد برای پیگیری و اجرای تفاهمنامه ایجاد شود که مورد قبول واقع شد.

همچنین در این نشست تفاهمنامه همکاری بین بهمن عبدالهی رییس اتاق تعاون ایران و پرویز فتاح رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) امضا شد.