به گزارش خبرنگار طبنا(خبرگزاری سلامت)، ایرج حریرچی در نشست خبری درباره ماجرای استعفای وزیر بهداشت اظهار کرد: شایعه جابجایی یا استعفای وزیر بهداشت چیزی شبیه دروغ ١٣ است و این موضوع ١٠٠ درصد شایعه و ١۵٠ درصد بی‌‌اساس است چرا که هاشمی بیشتر و قوی‌تر از هر زمانی به فعالیت مشغول هستند و شب گذشته تا ساعت ٣ بامداد مشغول بازدید از بیمارستان‌های بزرگ تهران بودند.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: رابطه سید حسن هاشمی و رئیس جمهور در سطح عالی است و می‌توان گفت در بالاترین سطح طی چندسال گذشته است.

وی با بیان اینکه برخی مواقع مشغله و فشار کار زیاد است، آن هم به این دلیل بوده که باید اقدامات لازم را برای سلامتی مردم تمام و کمال انجام دهیم، خاطر نشان کرد: اما برخی افراد وقت آزاد دارند و این هم نوعی از اشتغال است که شایعه تولید و منتشر می‌‌کنند.

تولید واکسن HPV

حریرچی درباره تولید واکسن HPV عنوان کرد: این واکس جزو واکسن‌های ضروری است چرا که این واکسن از دو بیماری مهم زگیل تناسلی و سرطان‌های دهانه رحم نیز پیشگیری می‌کند همچنین بیش از ۱۰۰ نوع از این ویروس را داریم که برخی عامل زگیل و برخی عامل سرطان است.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه سرطان دهانه رحم دوازدهمین سرطان شایع در زنان است، افزود: ۵ درصد مردم در طول عمر خود به زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند که این بیماری در زنان کمتر از ۲۴ سال و مردان ۲۵ تا ۲۹ سال شایع‌تر است.

وی خاطر نشان کرد: عوارض زگیل‌های تناسلی اختلال در روابط جنسی بین زن و شوهر است که این مسئله می‌تواند منجر به طلاق شود با توجه به اینکه امکان بهبودی این زگیل پس از رسیدن به بیش از ۲ سانت کم بوده است همچنین از دیگر عوارض زگیل‌های تناسلی مشکلات روانی همچون افسردگی، اضطراب و کاهش اعتماد به نفس در زوجین و مبتلایان است.

حریرچی با بیان اینکه از سال‌های گذشته دنبال تولید این واکسن بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: مطالعات ابتدایی در خصوص تولید این واکسن انجام شده است که واکسن‌های موجود وارداتی در کشور سه بار باید تزریق شوند  و قیمت آن برای هر بارتزریق  ۲۷۳هزار تومان است اما برخی از مراکز خصوصی مبلغ بیشتری دریافت می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد:اهتمام جدی برای تولید این واکسن را داریم و مقام معظم رهبری نیز دیروز تاکید به ارتقاء تولید ملی و تقویت اقتصاد مقاومتی داشته‌اند.

میزان مراجعه مردم به بیمارستان‌ها

حریرچی عنوان کرد: بر اساس آمارها سرانه بار مراجعه به مطب خصوصی تخصصی و فوق تخصصی در سال برای هر ایرانی ۱.۲۴ بار است و  میزان مراجعه به مطب خصوصی پزشک عمومی سالانه برای هر ایرانی ۰.۶۴ باراست. حال با حذف تعطیلات آخر هفته تعطیلات رسمی و تعطیلات نوروز ۸۱ میلیون ایرانی به طور متوسط در هر روز عادی ۴۴۶ هزار بار به مطب خصوصی پزشک متخصص و فوق تخصص و ۲۳۰ هزار و ۵۰۰ بار به مطب خصوصی پزشک عمومی مراجعه می کنند حال در تعطیلات طولانی همه این مراجعات در ۶۰۰ بیمارستان دولتی متمرکز می‌شوند و این موضوع باعث معطل شدن و نارضایتی بیماران می‌شود بنابراین منطقی سازی تعطیلات رسمی توزیع متعادل‌تر آن‌ها درطول سال، اقدامات کمکی نظام پزشکی، بخش خصوصی و دادن امکانات بیشتر به مراکز دولتی می تواند در رفع این مشکل راهگشا باشد.

آیا بیمار برای نتیجه آزمایش باید هزینه پرداخت کنند؟

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به خبرنگار طبنا مبنی بر اینکه اگر بیمار بخواهد نتیجه آزمایشش‌ را به پزشک جهت بررسی ارائه دهد آیا باید هزینه‌ای پرداخت کند؟ اظهار کرد: بحث پردامنه‌ای است اگر صرفا نشان دادن نتیجه آزمایش باشد الزامی جهت پردخت حق ویزیت وجود ندارد ولی اگر بیمار نیاز به مداخلات درمانی، تجویز دارو و ارزیابی مجدد باشد دریافتی از بیمار صورت می‌گیرد همچنین با توجه به اینکه قانون صریحی در این زمینه وجود ندارد تخلف‌های حاصل می‌شود اما آنچه که حائز اهمیت است مبنی بر این است که پزشکان باید براساس معیار اخلاقی عمل کنند.