حسین بهلولی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره علت روی آوردن نوجوانان و جوانان به رفتار‌‌های پرخطر در چهارشنبه آخر سال اظهار کرد: روی آوردن آن‌‌ها به رفتار‌‌های پر خطر در زمان بلوغ بیشتر برای نشان دادن این بوده که ما هم در جامعه به سنی رسید‌‌ه‌ایم که بتوانیم از عهده کار‌‌ها بر بیاییم و یا ‌می‌شود روی ما هم حساب کرد.

وی افزود: اما نکته اینجاست که برخی نوجوانان  به جای رفتار‌‌های منطقی برای اثبات خود رو به استعمال دخانیات و رفتار‌‌های پرخطر دیگر مانند سرعت غیر مجاز و رفتار پر خطر در چهارشنبه سوری می‌آورند که سبب آسیب‌‌‌های جبران ناپذیری را برای فرد و خانواده می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشتر حوادث چهارشنبه آخرسال در نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال مشاهده می‌شود که متاسفانه برخی از این حوادث منجر به فوت این افراد و گاهی اطرافیان می‌شود، افزود: برخی از نوجوانان و جوانان برای نشان دادن جایگاه خود در اجتماع به این‌گونه رفتار‌‌های آسیب زا روی ‌می‌آورند.

این روانشناس یادآور شد: جوانان در سنین بلوغ در بیشتر موارد به دنبال الگو پذیری از افراد مختلف همچون بازیگران محبوب خود و افراد آرمانی ‌هستند و این می‌تواند برای آن‌‌ها بسیار ‌مهم باشد که این افراد چه کار‌‌هایی انجام می‌دهند بنابراین خانواده و افراد محبوب زندگی آن‌‌ها با ارائه توضیحاتی ‌می‌توانند نقش تاثیر گذاری در جلوگیری از این آسیب‌‌ها داشته باشند.

بهلولی با تاکید بر اینکه آموزش از طرف پدر و مادر در مورد آسیب‌‌های ایام خاص مانند چهارشنبه آخر سال ‌می‌تواند مفید باشد، خاطرنشان کرد: با توجه به مخاطراتی که بیرون از منزل بودن در شب چهار شنبه سوری می‌تواند برای افراد به ویژه نوجوانان و جوانان در پی داشته باشد، خانواده‌ها باید چاره اندیشی کرده و در این شب فرزندانشان را در خانه نگه دارند.

وی اضافه کرد: به زور نگه داشتن نوجوانان و جوانان در منزل راهکار مناسبی برای مقابله با خطرات احتمالی این شب نیست و در نظر گرفتن تفریحات سالم، سرگرم‌کننده، شاد و انجام بازی‌های دسته‌جمعی برای نگه داشتن نوجوانان و جوانان در منزل در شب چهارشنبه سوری بسیار موثر است.

این روانشناس با اشاره به اینکه خانواده‌ها می‌توانند برای روشن کردن آتش در حیاط و یا در منزل خود برنامه‌ریزی کرده و از این طریق مانع رفتن فرزندان خود به محیط‌های ناامن شوند، گفت: هرساله شاهدیم  که درمورد آسیب‌های چهار‌‌شنبه آخرسال هشدارهایی داده می‌شود اما باز سوختگی در صدر اخبار ‌‌قرار دارد، علت این است که جوانان فکر می‌کنند این خطرات فقط برای دیگر افراد جامعه اتفاق ‌می‌افتد غافل از اینکه خودشان هم می‌توانند یکی از افراد در معرض خطر باشند.

وی افزود: یکی از علت‌‌های دیگر که باید برای جوانان در نظر گرفت تخلیه هیجانی آن‌‌ها به صورت درست و صحیح در روز چهارشنبه سوری ‌است زیرا آن‌‌ها با شور و هیجان به شادی‌های افراطی در این روز ‌می‌پردازند مثل ساختن نارنجک‌‌های دست ساز که ‌می‌تواند هم به خود آن‌‌ها و هم افرادی که در کنار آن‌‌ها هستند آسیب بزند مثل قطع انگشتان ، کوری بر اثر سنگ‌‌های ریز داخل نارنجک‌‌های دستی که باید به جوانان آموزش داد از محیطی که این مواد محترقه در آنجا هست دور باشند.

بهلولی عنوان کرد: افرادی که در روز چها‌‌رشنبه سوری آسیب ‌می‌بینند یک عمر باید تبعات آن را به دوش بکشند به طور مثال فردی که چشم خود را از دست ‌می‌دهد به مرور ‌می‌تواند دچار افسردگی و حتی اختلال پس از سانحه شود در صورتی که با آموزش درست ‌می‌توان از آن پیشگیری کرد.