به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر غلامرضا اصغری در مراسم جشن بلوغ فناوری و خروج ۱۳ داروی نوترکیب حوزه زیست فناوری از مرحله شتابدهی و تولید نیمه صنعتی یک شتاب‌دهنده با اشاره به ضرورت باور به توانمندی تولیدکننده داخلی در تأمین کالا‌های مورد نیاز به خصوص در حوزه سلامت عنوان کرد: یک باور عمومی نادرست جامعه، برتر بودن کالای خارجی نسبت به نمونه داخلی است و باید یک تغییر عمده در این نگرش صورت بگیرد.

وی افزود: این اصلاح نگرش با تولید کیفی و مرغوب در کنار تضمین از سوی تولیدکننده صورت می گیرد و خوشبختانه اتفاقی که امروز در این شتاب‌دهنده زیست فناوری اتفاق افتاده، تا حدود زیادی دغدغه اطمینان به محصولات تولیدی در حوزه سلامت و دارو را برطرف کرده است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: وزارت‌بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خود را موظف می‌داند در روز‌های آینده که شرایط واردات و تأمین قدری پیچیده‌تر می‌شود از شرکت‌هایی که روی پای خود ایستاده‌اند و تولیدات آن ‌ها کشور را در خودکفایی یاری می‌کند حمایت کند.

حسین وطن پور دبیر شورای عالی فن آوری‌های سلامت، هدف گذاری کشور در حوزه زیست فناوری را مطلوب و راهبردی ارزیابی کرد و افزود: در حوزه آموزش و علوم پایه برنامه‌ریزی خوبی داشته‌ایم و فارغ التحصیلان با رتبه‌های بالا آماده فعالیت در زیست بوم نوآوری کشور هستند.

وی ادامه داد: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ریل‌گذاری خوبی صورت گرفته است تا شرک‌ت‌های دانش بنیان دارویی و سلامت در تعامل با معاونت علمی و فناوری حمایت شوند.

وطن پور به سهم قابل توجه شرک‌ت‌های دارویی از شرک‌ت‌های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: ۳۳ درصد از شرک‌ت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند که از این میان ۲۵ درصد در حوزه زیست فناوری فعالند. همچنین ۵۵ درصد از منابع صندوق نوآوری و شکوفایی به توسعه و حمایت از شرک‌ت‌های دانش بنیان حوزه سلامت اختصاص یافته است.