به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان بیش از پیش به این نتیجه رسیده‌اند که خواب نقش مهمی روی سلامت‌مان دارد و در کنار خواب، رژیم غذایی مناسب، مدیریت اضطراب و ورزش نیز انسان را در شرایط خوب جسمانی قرار می‌دهد.

کمبود خواب می‌تواند فرد را به مصرف بیشتر خوراکی‌های مضر و در نهایت اضافه وزن هدایت کند. معمولا افرادی که خواب با کیفیت ندارند،‌ به خوردن غذاهای پرچرب و کربوهیدرات‌ها متمایل می‌شوند. این مساله نیز باعث می‌شود تا مغز فرد شروع به ارسال علایم پاداش کند و او به خوردن بیشتر این غذاها بیشتر متمایل شود. در واقع بی‌خوابی، فرد را به خوردن خوراکی‌های پرانرژی تشویق می‌کند تا او بتواند سرپا باقی بماند. بدین ترتیب اشتهای او در مصرف خوراکی‌های ناسالم، غیرقابل کنترل می‌شود. از طرفی دیگر، وقتی به اندازه کافی بخوابیم، هورمون‌های اشتهای ما در سطح عادی قرار می‌گیرند و چنانچه از غذاهای مناسب استفاده کنیم، می‌توانیم خواب خوبی تجربه کنیم.

در بسیاری از فرهنگ‌ها، مصرف خوراکی‌هایی مانند شیر، بابونه، کیوی و توت فرنگی را برای داشتن خواب خوب توصیه می‌کنند. خوراکی مصرفی ما، حتی روی عملکرد اندام‌ها، سیستم ایمنی بدن، تولید هورمون و فعالیت مغز بسیار موثر است.

یکی از هورمون‌های بسیار مهم در چرخه خواب، ملاتونین است که در مغز تولید می‌شود. مقدار ترشح و روش استفاده از این هورمون توسط مغز نیز به نوع غذای مصرفی‌مان وابسته است. یکی از خوراکی‌هایی که روی ترشح این هورمون موثر است، پروتئینی به نام تریپتوفان است. تریپتوفان نوعی اسید‌ آمینه ضروری است که در ساختمان پروتئین‌ها وجود دارد. بدن‌مان نمی‌تواند گروه اسید‌های آمینه را تولید کند و فقط باید از طریق رژیم غذایی تامین شوند. ویتامین B و منیزیم هم برای خواب بسیار مفید هستند و موجب ترشح ملاتونین و بهبود کیفیت خواب فرد می‌شوند.

متخصصان تغذیه می‌گویند: ماهی، گوشت، محصولات لبنی، آجیل، موز، توت فرنگی، سیب، اسفناج، سیب‌زمینی، کنجد، برخی از مواد خوراکی حاوی تریپتوفان هستند. تخمه کدو، ماهی سالمون، گشنیز، شکلات تلخ، جوانه گندم نیز سرشار از منیزیم‌ هستند و از خوراکی‌های حاوی ویتامینB نیز می‌توان به پسته، ماهی، لوبیاها، شیر، پنیر، هویج و بادام اشاره کرد.

به گزارش طبنا، با مصرف خوراکی‌های مناسب می‌توان کیفیت خواب را افزایش داد.

مترجم:‌ نادیا زکالوند