سید محسن موسوی بلده رئیس هیأت داوران بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت با اشاره به رشد کیفی و کمی این جشنواره، حضور داوران حرفه ای را از نقاط قوت جشنواره بیست و دوم عنوان کرد.

 

به گزارش خبرگزاری سلامت سید محسن موسوی بلده از اساتید برجسته تجوید و قرائت قرآن، مؤلف کتاب حلیه‌القران، از پیشکسوتان تدریس قرآن امسال در بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت در کسوت رئیس هیئت داوران جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حضور دارد. این استاد برجسته که سابقه داوری در جشنواره‌های پیشین قرآن و عترت وزارت بهداشت را نیز دارد در خصوص سطح کمی و کیفی بیست و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت گفت: باید این موضوع را در نظر بگیریم که این مسابقات برای دانشگاهیان است و بیشتر شرکت کنندگان دانشجو هستند و نباید توقع داشت که همه متسابقین حرفه‌ای باشند، اما در کل سطح کیفی جشنواره خوب و رو به رشد است و در میان شرکت‌کنندگان افراد حرفه‌ای و بسیار قوی نیز دیده می‌شوند که جای خوشحالی دارد.

 

وی سطح کمی جشنواره را با کلیت کمی جامعه قرآنی در کشور مقایسه کرد و توضیح داد: در دهه‌های گذشته تعداد قابل توجهی از افراد در قشرهای مختلف از جمله محصلین به سمت قرآن جذب می‌شدند و بعد از چندین سال قاری‌های بسیار زیاد و حرفه‌ای را در جامعه قرآنی داشته‌ایم. در حال حاضر اما استقبال از آموزش قرآن به تدریج کم شده است و از نظر کمی کاهش پیدا کرده است.

 

موسوی بلده با تاکید بر لزوم آسیب شناسی در خصوص کاهش میزان استقبال از آموزش قرآن گفت: باید در خصوص علل استقبال و کاهش استقبال از آموزش قرآنی آسیب‌شناسی تحلیلی صورت بگیرد تا بتوانیم این کاهش را تبدیل به افزایش کنیم و از ظرفیت‌های جامعه جوان در کشور استفاده کنیم. البته جشنواره قرآن و عترت نسبت به سال‌های پیش با افزایش کمی و کیفی مواجه بوده است و باید به سمتی رویم که دانشگاه نیز بتواند قاری‌ پرور باشد.

 

رئیس هیأت داوران بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت انتخاب داوران حرفه‌ای در این جشنواره را از نقاط قوت جشنواره دانست و گفت: داورانی که در این جشنواره به امر داوری مشغول هستند، از داوران درجه یک و بین‌المللی در حوزه‌های مختلف قرآنی هستند که در مسابقات بسیار زیاد بین‌المللی کار داوری انجام داده‌اند و این انتخاب آگاهانه یکی از نقاط قوت جشنواره است.

 

وی استمرار برگزاری جشنواره‌های قرآنی را یکی از بهترین راه‌های تبلیغ و ترویجی برای رسیدن به اخلاق قرآنی عنوان کرد و گفت: باید به این نکته توجه کنیم که برگزاری جشنواره‌های قرآنی به صورت مستقیم نمی‌تواند بر روی اخلاق قرآنی تاثیر بگذارد و در مورد اخلاق حرفه‌ای دانشجویانی که در حوزه علوم پزشکی فعال هستند هم باید با ساز و کار خودش پیش رود تا تاثیرگذار باشد. برای رسیدن به هدف مطلوب یعنی رسید به اخلاق قرآنی و اخلاق حرفه‌ای باید انس با قرآن ایجاد شود و این مهم از طریق عملکرد قرآنی و استمرار در برگزاری جشنواره‌های قرآنی به این شکل ممکن است.

 

موسوی بلده در پایان راه رسیدن به جذب حداکثری جوانان به قرآن را با رفتار و عملکرد محبت آمیز ممکن دانست و بیان داشت: رفتار قرآنی باید همراه با زبان لین و محبت‌آمیز باشد تا بتواند تاثیرگذار باشد. برای جذب جوانان همواره باید با آن‌ها همراه شد و حرف دل آن‌ها را شنید و سپس با رفتارمان بتوانیم جذبشان کنیم. قرائت قرآن و رفتار قرآنی یک هنر است و هر دو توأمان می‌تواند در راستای جذب حداکثری قرار بگیرد.