به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، باقر لاریجانی با بیان این مطلب افزود: وزارت بهداشت از چند سال پیش با آمارگیری دقیق از وضعیت بیماری‌های غیر واگیر در کشور، اطلس بیماری‌های غیر واگیر را تهیه کرده است.

وی گفت: از ۲۹۰ بیماری شناخته شده در کشور، عوامل خطر ۶۰ بیماری در ایران رصد شده است و آمار شیوع آن را در اختیار داریم. چاقی، اضافه وزن، دیابت، فشار خون، چربی خون و کاهش فعالیت فیزیکی از جمله مهم ترین عوامل بروز بیماری های غیر واگیر در ایران است.

لاریجانی ادامه داد: ۳۰درصد ایرانیان فشار خون بالا دارند، یک چهارم مردم ایران نیز در هر دو گروه مرد و زن چربی خون بالا دارند، ۹۰ درصد کم تحرک هستند.

دبیر کمیته کنترل بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: برخی زنان تصور می‌کنند، کارهای خانه هم جزو فعالیت فیزیکی است اما برای فعالیت فیزیکی باید ورزش و تحرک جدی‌تری داشته باشند و جبران کم تحرکی با این شوخی ها‌ انجام نمی‌شود.

وی افزود: وزارت بهداشت تعهد داده است، تا سال ۲۰۲۰ حداقل ۲۰ درصد از میزان کم تحرکی را در کشور کم کند با این روند معلوم نیست بتوانیم به این هدف برسیم.

وی گفت: در حوزه سلامت زنان وضعیت بیماری ها‌و اختلالات سلامت‌روان نیز نگران کننده است و از این نظر تفاوت آمار بین زنان و مردان مشهود است.

لاریجانی افزود: متاسفانه استعمال سیگار و دخانیات نیز در بین زنان ایرانی رو به افزایش است و این مساله نیز به عوامل خطر بیماری‌ها‌در زنان اضافه شده است.(ایرنا)