به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی ضمن بیان این مطلب افزود: درخصوص نحوه درخواست برخی کمک‌های خیرخواهانه در رسانه‌ها گله داریم چراکه بار عاطفی مردم و میزان همدردی آنها در فضای رسانه ای برای کار خیر، ظرفیت محدودی دارد.

وی گفت: درخواست وزارت بهداشت این است که اقدامات خیرخواهانه به گونه‌ای نباشد که در مورد کارهای خیریه، قصه چوپان دروغگو در ذهن مردم تداعی شود و پیشنهاد می‌کنیم که مردم قبل از هر گونه کمکی از صحت موضوع مطلع شده و بعد کمک کنند.

معاون کل وزارت بهداشت، یاد آور شد: اخیراً با موردی مواجه شدیم که بیماری قبلا درمان شده و پدرش قبل از تولد فرزند، اهدای عضو کرده و هزینه‌اش را نیز دریافت کرده است اما در فضای رسانه‌ای به گونه‌‌ای دیگر جلوه داده شد که در مورد بررسی این موضوع دادستانی وارد عمل شده و اقدامات لازم نیز انجام خواهد شد.

حریرچی گفت: بعضی از اتفاقات از بنیان دروغ است، برای مثال برخی افراد با در دست داشتن نسخه MRI در مساجد و اماکن عمومی‌ درخواست کمک مالی دارند و وقتی پزشکی قصد کمک به آنها را دارد، امتناع می‌کنند، این نشان می‌دهد که این افراد بیمار نیستند و فقط می‌خواهند کمک مالی جمع‌آوری کنند.

سخنگوی با بیان این که در ٩٨ درصد موارد، داروهای بیماران مبتلا به سرطان، حداکثر با دریافت پنج تا ١٠ درصد حق فرانشیز به آنها ارائه می‌شود، گفت: در مورد کودکان مبتلا به سرطان نیز بیش از ٩٠ درصد هزینه‌ها توسط طرح تحول سلامت، تقبل می‌شود.

حریرچی با بیان اینکه در سراسر کشور موسسه‌های معتبر خیریه از جمله محک و مهرانه در زمینه جمع آوری کمک‌های مالی برای بیماران فعالیت دارند، گفت: موسسات خیریه سالانه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در محیط دانشگاه‌های علوم پزشکی صرف پروژه‌های عمرانی جاری کرده‌اند.

حریرچی خاطر نشان کرد: اگرچه ما نیاز به اقدامات خیریه داریم اما اقدامات خیریه‌ای بهتر است به صورت سازماندهی شده، مردمی‌و خودجوش باشد و اکثر خیّرین علاقه‌ای به رسانه‌ای کردن اقدامات خود ندارند چراکه معتقدند رسانه‌ای شدن ارزش کار خیر را کم می‌کند.

خودمراقبتی در تمام ابعاد سلامت خصوصا سلامت روان نقش کلیدی دارد

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به نقش مهم و کلیدی خودمراقبتی در تمام ابعاد سلامت خصوصا سلامت روان گفت: خودمراقبتی، اقدامات و رفتارهایی است اکتسابی، آگاهانه و هدفدار که مردم برای خود، فرزندان و خانواده شان انجام می‌دهند تا سالم‌تر بمانند، سلامت فعلی خود را حفظ کنند و نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی خود را برآورده کردند.

حریرچی با بیان اینکه  شعار سال ۲۰۱۸ هفته سلامت روان “سلامت روان جوانان و نوجوانان: جهان در حال تغییر” است، تاکیدکرد: این شعار به دولت‌ها و ملت‌ها هشدار می‌دهد که دنیا در حال تغییر است و در این جهان نوین که نحوه تعاملات اجتماعی و گفت‌وگو در فضاهای مجازی به سرعت در حال دگرگونی و پیشرفت هستند، مزایا و معایب فراوانی نهفته است که برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و عوارض ناشی از این تغییر، راهی به جز خودمراقبتی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین مهارت برای توانمندسازی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، آموزش مهارت خودمراقبتی است که در این راستا توجه و تمرکز و مراقبت از نوجوانان و جوانان، مهم‌ترین و ضروری‌ترین وظیفه بزرگسالان در این زمینه به شمار می‌رود.

تاثیر استرس در ابتلا به اختلالات روانپزشکی

سخنگوی وزرات بهداشت با بیان اینکه بهترین مسیر برای سلامتی مادام العمر، از سلامت روان خوب می‌گذرد، تاکید کرد: جوانانی که با عوامل استرس‌زای بسیار روبه‌رو هستند، به احتمال بسیار زیاد در تمام طول عمر و زندگی‌شان مشکلات روانپزشکی را تجربه می‌کنند.

وی توانمندسازی، اقدامات پیشگیرانه، مداخلات زودهنگام، آموزش مهارت‌های زندگی و تاب آوری، دسترسی به خدمات آموزشی و سلامت را از عوامل کلیدی در ساختن آینده‌ای سالم برای نوجوانان و جوانان دانست و گفت: سلامتی چهار بعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی دارد و بعد روانی از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

حریرچی افزود: مهم‌ترین شاخص‌های تشکیل دهنده سلامت روان شامل احساس ارزشمندی و مفید بودن، رضایتمندی از خویشتن، توانایی همدلی کردن با دیگران، احساس نشاط و شادمانی و توانمند بودن در ارتباط اجتماعی و حل مسئله است که بدون شک بهترین زمان آموزش و توانمند سازی در این زمینه‌ها دوران کودکی، نوجوانی و جوانی است و مناسب‌ترین جایگاه آن خانه، مدرسه و دانشگاه است.

وی با اشاره به اینکه در عصر ارتباطات و فناوری، نوجوانان و جوانان مهم‌ترین گروه هدف کاربران دنیای دیجیتال و فضای مجازی هستند، تاکید کرد: دنیایی کاملا متفاوت با دنیای بزرگسالان که مملو از فرصت‌های مثبت و منفی برای این گروه هدف است و به منظور پیشگیری از آسیب‌های دنیای دیجیتال و بهره‌مندی از فرصت‌ها و امکانات مفید و مثبت اینگونه فضا‌ها، آشنا شدن والدین و بزرگسالان با ابزارهای الکترونیک فضاهای مجازی یکی از راه‌های کمک به نوجوانان و جوانان است.

وی با اشاره به اینکه  ۶۵ تا ۸۵ درصد انواع مراقبت‌ها می‌تواند از خودمراقبتی بهره مند باشد، تصریح کرد: خود مراقبتی در بیماری‌های مزمن می‌تواند نتایجی از جمله کاهش ۴۰ درصدی مراجعه به پزشکان عمومی، کاهش ۱۷ درصدی مراجعه به پزشکان متخصص، کاهش ۵۰ درصدی مراجعه به مراکز اورژانس، کاهش ۵۰ درصدی در بستری بیمارستانی و کاهش ۵۰ درصدی در روزهای غیبت از کار را به همراه داشته باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه خودمراقبتی باعث هفت درصد صرفه جویی مالی در نظام سلامت می‌شود، گفت: خودمراقبتی منجر به ارتقای سلامت و کیفیت زندگی، افزایش رضایت بیماران، استفاده منطقی از خدمات و کاهش هزینه‌های سلامت می‌شود.

وی عدم مراجعه ایرانیان به روانشناس و روانپزشک ریشه را در پایین بودن سطح سواد سلامت روان و در نتیجه عدم وجود مهارت لازم برای خود مراقبتی دانست و گفت: اگر به این مسئله توجه کنیم که میزان مراجعه ایرانیان به روانشناس و روانپزشک پایین است، موضوع اختلالات روانی می‌تواند به موضوعی پیچیده و مزمن تبدیل ‌شود.

حریرچی تاکید کرد: خودمراقبتی در سلامت روان منجر به افزایش سواد سلامت روان می‌شود، بدین معنی که  خود آگاهی و باورهای افراد در مورد اختلالات روانپزشکی افزایش می‌یابد و به شناسایی، مدیریت یا پیشگیری از این اختلالات کمک می‌کند. افزایش سواد سلامت روان منجر می‌شود توانایی شناخت اختلالات روانپزشکی را داشته باشیم، بدانیم چگونه اطلاعات حوزه سلامت روان راجست‌وجو کنیم، عوامل خطر سلامت روان و علل اختلالات روانپزشکی را بشناسیم، نسبت به انواع کمک‌های بهداشتی درمانی آگاهی داشته باشیم و استفاده به موقع انجام دهیم .

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه جوانان و نوجوانان بیشتر روز در اینترنت با تجربه جرایم سایبری و بازی‌های خشونت آمیز روبه‌رو هستند، تصریح کرد:  به طور کلی جوانان و نوجوانان روزانه در معرض آسیب‌های روانی و اجتماعی‌اند و ارتقای سواد سلامت روان از طریق آموزش خودمراقبتی را می‌توان راهکاری در این زمینه دانست.

وی نوجوانی و جوانی  را زمانی قطعی برای مداخلات پیشگیرانه مانند رفتارهای خودمراقبتی دانست و گفت: براساس آمار‌های منتشر شده حداقل ۲۳ درصد از شهروندان ایرانی از نوعی اختلال روانپزشکی رنج می‌برند و نیازمند دریافت خدمات سلامت روان هستند.

حریرچی تصریح کرد: مهم‌ترین روش‌ها و تکنیک‌های خودمراقبتی در سلامت روان را شامل آموزش مهارت خودآگاهی، مهارت حل مسئله، مهارت‌های ارتباطی، مهارت مدیریت خشم و استرس و مهارت همدلی کردن هستند.

 ۷۵درصد معابر پایتخت برای نابینایان مناسب نیست

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه متاسفانه ۷۵ درصد  معابر پایتخت برای نابینایان مناسب نیست، اظهار  داشت: در حال حاضر، تعداد نابینایان کشور حدود ۱۵۰ هزار نفر تخمین زده می‎شود که این افراد حدود ۲۰ درصد کل معلولان جسمی‌حرکتی و ذهنی کشور را شامل می‎شوند.

وی تصریح کرد: متاسفانه ۷۵ درصد معابر پایتخت برای نابینایان مناسب نیست. حدود ۲۵ درصد از معابر پایتخت برای نابینایان بهسازی شده است و این وضعیت برای نابینایان دردیگر شهرها نامطلوب تر است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مراقبت‎های بازتوانی نابینایی و کم‎بینایی به دو دسته بزرگ، وسایل کم‎بینایی (اپتیکی) و غیر آن (مانند عصای سفید و خط بریل) طبقه‎بندی می‎شود و از سوی دیگر ناظر بر اقدامات بازتوانی اجتماعی و شغلی و آموزشی است، تاکید کرد: ناآگاهی بیماران و ارجاع ندادن آنان به نظام درمانی برای دریافت این خدمت و در درجات بعدی مکانیزم‎های حمایتی خانواده و جامعه و عوامل فرهنگی در کنار مسایلی همچون پوشش ناکافی بیمه‎ نیز از جمله مهم‌ترین موانع بهره مندی و استفاده از خدمات به شمار می‌رود.

وی اقدامات انجام شده به منظور توانمند سازی اجتماعی و فردی افراد معلول را ناکافی دانست و گفت: براساس گزارش انجمن نابینایان، میزان بیکاری در افراد نابینا و کم بینا بیش از ۶۰ درصد برآورد شده است.

حریرچی تصریح کرد: دسترسی به خط بریل در کل کشور به دلیل کمبود مربی برای آموزش و هزینه بالای دستگاه، ضعیف و دسترسی به رایانه‎های مناسب به منظور کاربران نابینایان نیز برای نابینایان تحصیلکرده حدود ۴۰ درصد تخمین زده می‎شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به رایج بودن استفاده از قرص برنج در کشور، به‌ویژه در نواحی شمالی کشوربرای نگهداری برنج و سایر غلات در انبارها و جلوگیری از تأثیر مخرب آفات اشاره کرد و گفت: عواملی مانند قیمت پایین و پتانسیل سمیت زایی بالا و قابل در دسترس بودن قرص برنج، سبب بروز مسمومیت‌های حاد عمدی و تصادفی و در نهایت مرگ و میر می‌شوند.

وی افزود:هر چند در سالیان اخیر اقداماتی جهت کاهش تولید، ممنوعیت و محدودیت در فروش آنها انجام شده ولی آمار نسبتاً بالای مسمومیت‌های ناشی از این عوامل، به ویژه در استان‌های شمالی کشور و تهران، خود، گویای لزوم برخورد جدی تر با این معضل است.

حریرچی اظهار کرد: در ۳۵ سال اخیر، موارد زیادی از مسمومیت با میزان مرگ و میر بالای ثانویه به استفاده از قرص برنج در تمام دنیا گزارش شده است که به جز موارد نادری از آنها که به صورت تصادفی بوده، عمده آنها به علت خودکشی بوده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای فروردین تا پایان مرداد امسال ٣٠٨ نفر بر اثر مسموم شدن با قرص برنج در کشور جان خود را از دست داده‌اند، گفت: یعنی هر روز دو نفر، که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۳۰.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد، مسموم شده اند.

حریرچی تصریح کرد: متاسفانه در سال گذشته نیز آمار فوتی‌های قرص برنج نسبت به سال قبل از آن با رشد ۷ درصدی مواجه بود.

مسمومیت باقرص برنج هیچ درمان و پادزهر اختصاصی ندارد

سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اینکه از سال ۱۳۹۰ تا اول شهریور امسال ۴ هزار و ۱۰۹ نفر در کشور بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست دادند، تاکید کرد: مسمومیت باقرص برنج هیچ درمانی ندارد و هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درمانی فقط شامل اقدامات حمایتی است.

وی با تاکید بر اینکه اقدام اصلی، پیشگیری است، اظهار داشت: در پیشگیری از مسمومیت‌های گوارشی به ویژه مسمومیت‌های تصادفی در اطفال، آگاه سازی خانواده‌ها و هم اقدامات عمومی‌جهت پیشگیری از خودکشی مهم است.

حریرچی با اشاره به اینکه  تظاهر به خودکشی برای جلب توجه در تعدادی از افراد وجود دارد که متاسفانه در مورد قرص برنج در قریب به اتفاق موارد منجر به مرگ دلخراش می‌شود، تصریح کرد: باید اقدامات وسیع و سختگیرانه برای جلوگیری از توزیع قرص برنج انجام شود.