به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمدنعیم‌ امینی‌فرد با اشاره به اینکه استراتژی مشخصی در حوزه مواد مخدر در کشور ما وجود دارد، اضافه کرد: جلوگیری از ترانزیت و ارایه مواد مخدر به شکل برخوردهای سخت افزاری در کشور مورد توجه قرار دارد، به طور حتم در این باره هزینه‌های سنگینی توسط مسئولان این بخش پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: مهمترین عامل در ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به اروپا مبارزه سازمان یافته‌ای است که کشورما در این بخش نقش پررنگی دارد، ایران شهدای بسیاری را درمبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده و قسمت قابل توجهی از توان انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی کشور صرف مبارزه با مواد مخدر می‌شود.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی‌ایران با افغانستان همجوار بوده که بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر طبیعی و گیاهی جهان است، لاجرم اگر ایران از مبارزه چشم‌پوشی کند؛ علاوه براینکه ترانزیت به کشورهای حوزه بالکان و اروپا افزایش پیدا می‌کند، ارایه مواد مخدر در داخل کشور نیز سیر صعودی خواهد داشت.

امینی فرد با بیان اینکه در ارتباط با کاهش تقاضا توفیقات خوبی حاصل نشده است، گفت: درخصوص کاهش تقاضا تخمین زده می‌شود که حدود ۳ میلیون نفر مصرف کننده مواد مخدر در کشور وجود دارد، ضمن اینکه حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ تن مواد مخدر نیز در داخل کشور مصرف می‌شود؛ اما چالش اساسی مصرف مواد مخدر صنعتی، نیمه صنعتی و روان‌گردان‌ها هستند.