به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، مهندس محمد هاشمی با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به این امر که نوزادان فاقد شناسنامه و کارت ملی هستند و نمی‌توان برای آنان دفترچه بیمه سلامت صادر کرد؛ این سازمان در جهت حمایت از خانواده‌هایی که فرزند آنان از بدو تولد نیاز به دریافت خدمت درمانی دارند، امکان استفاده از دفترچه بیمه مادر را فراهم کرده است.

سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل این سازمان با اشاره به امکان استفاده از دفترچه بیمه مادر برای نوزادان، افزود: در این زمینه نوزادان نیازمند به درمان، می‌توانند با در دست داشتن دفترچه بیمه مادر معرفی‌نامه بستری جهت دریافت خدمت در بخش بستری مشروط به عدم ترخیص از بیمارستان و در قالب ضوابط مربوط به هر یک از صندوق های بیمه‌ای سازمان بیمه سلامت ایران دریافت کنند. لازم به ذکر است دریافت خدمات برای نوزادان با استفاده از دفترچه بیمه مادر تنها در ماه اول تولد امکان‌پذیر است که شامل خدمات بستری و حین بستری است همچنین مهلت قانونی ثبت ولادت حداکثر ۱۵ روز پس از تولد است.

بنابر اعلام پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران (آی هینا)، وی همچنین از والدین نوزادان درخواست کرد تا بلافاصله پس از دریافت شناسنامه فرزند خود نسبت به ثبت نام و دریافت دفترچه بیمه سلامت او اقدام کنند.

وی گفت: نوزادانی که سرپرست آنان کارمند دولت هستند، برای اخذ دفترچه بیمه آنان ارائه گواهی کسر حق بیمه و برای نوزادانی که سرپرست آنها تحت پوشش بیمه ایرانیان هستند، ارائه فیش واریزحق بیمه مربوطه الزامی است.

سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران همچنین مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام و صدور دفترچه بیمه نوزادان را شامل ارائه اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی سرپرست و اصل شناسنامه نوزاد عنوان کرد.