به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، سردار سید کمال هادیان‌فر رئیس پلیس راهور ناجا در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن ابراز همدردی در خصوص حادثه سیل اخیر، اظهار کرد: شرایط امسال به خصوص در روزهای پایانی سال و ابتدایی سال ۹۸ با شرایط سال‌های گذشته متفاوت بود چرا که شرایط جوی بر اساس نظر کارشناسان در صد سال گذشته سابقه نداشته و اقلیم کشور تغییر کرد و شرایط به‌گونه‌ای بود که نوروز زمستانی را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: همان‌طور که بخش‌های مختلف که در حوزه رصد و پیشگیری مشغول بودند، غافلگیر شدند تقریباً پلیس راهور نیز غافلگیر شد.

سردار هادیانفر گفت: از ۲۸ اسفند شرایط به گونه‌ای شد که سیل، لغزندگی و مشکلات متفاوتی را در پیش رو داشتیم و توانستیم با برنامه سریع و اجرای یک برنامه جدید برای مدیریت این فضا و شرایط اتخاذ کنیم.

 وی افزود: در حال حاضر ۴۱۴۲۳۰۰۰ نفر گواهینامه داشته و ۲۲ میلیون خودرو و یازده میلیون و ۸۰۰ نفر موتور سیکلت داریم. در تصادفات فوتی و جرحی ۱۰ ماهه سال ۹۷ تعداد ۱۶۴۰۹۸ فقره تصادف فوتی و جرحی داشته‌ایم. بیش از یک میلیون و ۵۶۰ هزار خودروی فرسوده و ۹ میلیون موتورسیکلت فرسوده داریم که ۲ میلیون و ۳۱۶ هزار وسیله نقلیه اسقاط شد.

 مقام ارشد پلیس راهور تصریح کرد: ۱۴ هزار و ۶۸۵ نفر در ده ماهه سال ۹۷ در معابر درون و برون شهری به علت تصادفات جان باختند که ۳۷۹۵ نفر در شهرها و ۱۰ هزار و ۸۹۰ نفر در جاده‌ها جان باختند؛ همچنین ۲۵ درصد عامل تصادفات واژگونی بوده و ۲۲.۵ درصد جانباختگان موتورسیکلت سواران و ۲۱ درصد عابرین پیاده بودند.

سردار هادیانفر اعلام کرد: پرحادثه ترین پاسگاه پلیس راه خاش بوده و بیشترین شهرهایی که تصادفات فوتی در آنها به وقوع پیوست اصفهان، مشهد و شیراز بوده است.(فارس)