به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، محققان برای ساخت این ماده ابتدا ذرات اکسید تیتانیوم را با لایه‌ای از مولکول‌‌های «سایکلودکسترین» می‌پوشانند و مقداری از این ماده را درون آب آلوده به بیسفونول ای می‌ریزند. در مرحله بعد، آب آلوده را در معرض تابش پرتوهای ماورای بنفش قرار می‌دهند.

سایکلودکسترین یک مولکول بی‌خطر مبتنی بر قند است که در تولید مواد غذایی و داروها مورد استفاده قرار می‌گیرد و قادر است مولکول‌‌های بیسفونول ای را جذب کند.

بیسفونول ای یک ترکیب شیمیایی ارگانیک ساخته دست بشر است که در فرآیند تولید پلاستیک کاربرد دارد. این ماده برای تولید درب بطری‌‌ها، ظروف نگهداری مواد غذایی و خطوط لوله تامین آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود اینکه مقادیر اندک این ماده در نوشیدنی‌‌ها و مواد غذایی برای انسان بی‌ضرر است، مصرف طولانی مدت آن برای سلامت کودکان مضر است و باعث فشار خون می‌شود.

بیسفونول ای در برابر ترکیبات فعال اکسیژن از جمله هیدروکسیل آسیب‌پذیر است و در مجاورت این مواد تجزیه می‌شود. هنگامی که اکسید تیتانیوم در معرض تابش نور ماورای بنفش قرار می‌گیرد، هیدروکسیل آزاد می‌کند.

بدین ترتیب سایکلودکسترین موجود در سطح ذرات اکسید تیتانیوم، بیسفونول ای را جذب می‌کند و هیدروکسیل آزاد شده در اثر تابش پرتوهای ماورای بنفش آن را به ترکیبات شیمیایی بی خطر تجزیه می‌کند. در آزمایش‌های اولیه محققان توانستند ۹۰ درصد از بیسفونول ای موجود در هر لیتر آب را با استفاده از ۲۰۰ میلی‌گرم اکسید تیتانیوم آغشته به سایکلودکسترین تنها در مدت یک ساعت پاکسازی کنند.(ایرنا)