به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان شرکت داروسازی فرانسوی، تی‌شرتی تولید کرده‌اند که می‌تواند وضعیت خطرناک بیماری‌های قلبی مانند فیبریلاسیون دهلیزی را تشخیص دهد. فیبریلاسیون دهلیزی موجب ضربان نامنظم قلب شده و خطر حمله قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد.

در حال حاضر حداقل یک میلیون نفر بریتانیایی به این مشکل قلبی مبتلا هستند. علت ابتلا به این بیماری هنوز کاملا مشخص نشده، اما فشار خون بالا، عفونت‌های سینه، تیروئید پرکار و مصرف بیش از حد کافئین یا الکل، می‌توانند از دلایل ایجاد این بیماری باشند. فیبریلاسیون دهلیزی زمانی که فعالیت الکتریکی قلب از کنترل خارج می‌شود، به وجود می‌آید.

از علایم این بیماری می‌توان به درد در قفسه سینه، سرگیجه و خستگی اشاره کرد. اما بیشتر مبتلایان تا زمانی که به سکته قلبی یا مغزی مبتلا نشوند، وجود این بیماری را در خود تشخیص نمی‌دهند. زمانی که قلب به طور منظم نتپد، ایجاد لخته خون می‌کند و این لخته هنگام عبور از رگ‌های باریک مغز، انسداد به وجود آورده و فرد به دلیل نرسیدن اکسیژن دچار سکته مغزی می‌شود.

در حال حاضر با استفاده از الکتروکاردیوگرافی، بیماری فیبریلاسیون دهلیزی، تشخیص داده می‌شود. در این روش، ۲۴ الکترود مختلف به بخش‌های مختلف بدن متصل شده و علایم الکتریکی ردیابی می‌شوند. این روش در تشخیص این بیماری بسیار ضعیف عمل می‌کند. برخی از پزشکان با استفاده از ابزاری به نام «هولتر» که زیر پیراهن پوشیده می‌شود، به ردیابی مشکلات قلبی بیماران می‌پردازند.

این تی‌شرت با فناوری بالای محققان فرانسوی می‌تواند به بیماران کمک کند که هر لحظه وضعیت قلب خود را بررسی کنند. این تی‌شرت تا ۳۵ دفعه قابل شستشوست. الکترودهای آن به وسیله یک باتری کار می‌کنند و هنگام شستشوی پیراهن به راحتی از لباس جدا می‌شوند.

به گزارش طبنا، این تی‌شرت مجوز فروش در بریتانیا را گرفته است و سازندگان آن امیدوارند که در آینده‌ای نه چندان دور، تی‌شرت را به تولید انبوه رسانده و در اختیار پزشکان قرار دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

: