به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر امید رجبی در نشست خبری تولید اولین داروی آهن با ساختار یونی به صورت فرآورده طبیعی به نام فروتونیک اظهار کرد: اولین داروی آهن ایرانی صددرصد گیاهی توسط متخصص کشورمان ساخته شده است.

وی افزود: ایده تولید شربت گیاهی آهن فروتونیک از سال ۸۵ کلید خورد و در سال ۸۹ موفق به نهایی کردن این فرمول شدیم و توانستیم به یکی از مراکز معتبر تحقیقاتی علوم پزشکی کشور دهیم. همچنین در سال ۹۵ داروی آهن فروتونیک از سازمان غذا و دارو سیب سلامت و کد ثبت فرآورده اخذ شد.

عضو انجمن داروهای طبیعی آمریکا با بیان اینکه تولید اولین شربت آهن ایرانی با ساختار یونی از سال ۹۷ رسما آغاز شد، عنوان کرد: در تیرماه ۹۷ شربت به صورت صنعتی تولید و وارد داروخانه‌های کشور شد.

رجبی عنوان کرد: تمامی داروهای آهن تولید شده در گذشته اعم از شربت، قطره، کپسول و… بدون استثنا نمک دارند اما این دارو بدن بر پایه یون طراحی شده و مولکول آهن را نمی‌شناسد.

رجبی افزود: آهن مولکولی، دندان‌های کودکان را سیاه می کند و عوارضی همچون یبوست و اسهال به همراه دارد و باعث اختلال در عملکرد کبد می‌شود.

وی ادامه داد: آهن مولکولی طی ۱۰ دقیقه DNA سلول های خونی را از،بین می‌برد در حالی که داروی آهن با ساختار یون، هیچ کدام از این عارض را ندارد.

رجبی افزود: این شربت منطبق با نیاز بدن بوده و صد درصد گیاهی و بدون عارضه است که قیمت این دارو حدود ۳۳ هزار تومان است همچنین مقدمات لازم جهت صادرات این داروی گیاهی به چند کشور هدف آغاز شده است.