به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت )، از مدیکال نیوزتودی، محققان معتقدند که آب داغ می‌تواند سلامت بدن را تضمین کند. بنابر تحقیقات، نوشیدن آب داغ فواید زیر را به همراه دارد:
۱- دستگاه گوارش سالم تر
مصرف نکردن آب کافی، بدن را دچار خشکی و در نتیجه کم شدن حرکات روده‌ای و ابتلا به یبوست می‌کند. یبوست نیز فرد را دچار مشکلاتی چون هموروئید و نفخ می‌کند. اما نوشیدن آب داغ یبوست را از میان برمی‌دارد.
۲- سم زدایی
آب داغ دمای بدن فرد را بالا برده و موجب عرق کردن او می‌شود. عرق نیز از طریق منافذ پوست، مواد سمی را از بدن خارج می‌کند.
۳- جریان خون بهتر
آب داغ موجب اتساع رگ های خونی و بهبود جریان خون و خونرسانی به ماهیچه ها و اندام های بدن می‌شود و در نتیجه به آرامش ماهیچه‌ها و کاهش دردهای عضلانی کمک می‌کند.
۴- کاهش وزن
تحقیقات نشان داده است، نوشیدن آب داغ ( آبی که به دمای ۶/۹۸ درجه رسیده باشد) می‌تواند تا ۴۰ درصد سوخت و ساز بدن را افزایش داده و در نتیجه موجب کاهش وزن فرد شود.
۵- کاهش درد
از آنجایی که آب داغ جریان خون را بهبود می‌بخشد، می‌تواند در کاهش دردهای درونی بدن موثر باشد.
۶- ضد سرماخوردگی و سینوزیت
آب داغ می‌تواند فشار ناشی از سرماخوردگی و آلرژی های بینی و سینوس را برطرف کند. بخار آب نیز سینوس‌ها را باز می کند. آب داغ، حرکت مخاط را سریع‌تر کرده و از طریق بینی و یا خلط گلو، راحت‌تر از بدن خارج می‌کند و فرد در مسیر بهبودی سریع قرار می‌گیرد.
۷- مصرف آب داغ با قهوه و یا چای
ترکیب قهوه و یا چای با آب در حد معتدل، جلوی ابتلا به پارکینسون، برخی سرطان‌ها، دیابت نوع ۲، بیماری کبدی و مشکلات قلبی را می‌گیرد.
۸- کاهش اضطراب
در بررسی‌ها مشخص شده است که مصرف آب داغ، به دلیل گرمای آن، حال و روحیه افراد را خوب می کند.
مترجم: نادیا زکالوند