به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از ایسنا، جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با بیان اینکه در هنگام وقوع زلزله نقاط امن و محکم منزل خود را شناسایی و به این نقاط پناه ببرید، اظهار کرد: زمانی گفته می‌شد در زمان زلزله در چارچوب درها قرار بگیرید، چون در گذشته دیوارها و چارچوب‌ها محکم‌تر بودند، اما درحال حاضر اینگونه نیست. میزها هم غالبا شیشه‌ای شده و استحکام زیادی ندارند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی ادامه داد: شهروندان باید جای ستون‌های داخل دیوار را شناسایی کنند چون یکی از بهترین نقاط مقابل ستون‌هاست نه بدنه دیوارها. از درها و پنجره‌های شیشه‌دار هم باید دوری کنند.

این کارشناس سازمان آتش‌نشانی تاکید کرد: از شهروندان خواهش می‌کنیم همیشه یک کیف کوچک محتوی چند بطری آب، کنسرو، دارو، مدارک شناسایی و… در منزل داشته باشند و قبل از اتمام تاریخ مصرف، آنها را مصرف کرده و جایگزین کنند.

به گفته ملکی، اگر شهروندان در هنگام وقوع زلزله، خارج از منزل باشند، باید روی زمین نشسته و به کمک بازوها و دست‌های خود، سر و پشت گردن را محافظت کنند و از ساختمان‌های بلندمرتبه و شیشه‌ای و ساختمان‌های درحال ساخت دور شوند. همچنین باید از دیوارها، کابل‌ها و تیرهای برق، تابلوهای تبلیغاتی، ستون‌ها و پل‌ها و درخت‌های پوسیده فاصله بگیرند.

وی تاکید کرد: در صورتی که شهروندان به هنگام وقوع زمین‌لرزه در مکان‌های عمومی باشند، از هجوم به سمت درهای خروج خودداری کرده و از شیشه‌ها دور شوند.  در این مواقع، باید در گوشه امنی پناه گرفته و با کیف، کتاب و یا دست از سر و گردن خود محافظت کنند

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی افزود: اگر شهروندان به هنگام زلزله، در حال رانندگی باشند، باید خودروی خود را به سمت راست خیابان هدایت کرده و بایستند؛ اما نباید خودروی خود را در مجاورت ساختمان‌های بلند، تیرهای برق و پل‌ها متوقف کنند و از خودرو خارج نشوند، بلکه باید رادیو را روشن نگه دارند تا در جریان آخرین اخبار و توصیه‌ها قرار بگیرند.

ملکی گفت: شهروندان باید کپسول آتش‌نشانی مناسبی در منزل داشته باشند، در مورد نحوه استفاده از آن آموزش ببینید و حتی‌الامکان آن را در آشپزخانه قرار دهند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تاکید کرد: شهروندان جهت پیشگیری از سوء استفاده افراد سودجو در صورت ترک منزل، در داخل خودرو نزدیک به محل زندگی پناه بگیرند و مشخصات خود و اعضای خانواده را در اختیار نیروهای امدادی قرار دهند.