دکتر بشیر حاجی‌بیگی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره توصیه‌های سازمان انتقال‌خون برای افرادی که نذر‌خون دارند، اظهار کرد: هر سال با فرا رسیدن ماه محرم و اعتقادات مذهبی مردم نذرخون مورد توجه قرار می‌گیرد که باید در این راستا هموطنان توجه داشته باشند که برای نذز خون و اهدای آن تنها در روزهای تاسوعا و عاشورا اقدام نکنند.

وی افزود: برای تکریم ارباب رجوع و اینکه کیفیت در کار فدای کمیت نشود توصیه ما مبنی بر این بوده از اول ماه محرم تا پایان ماه صفر یعنی در این ۶۰ روز هموطنان برای اهدای خون اقدام کنند وتنها به این ۲ روز جهت اهدای خون خود اقدام نکنند.

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه سازمان انتقال‌خون پاسخگوی اهدا کنندگان نذر‌خون برای متقاضیان است، گفت: در ایران سال‌هاست که اهدای‌خون هیجانی یعنی قمه‌زدن جای خود را به اهدای‌خون مسئولانه و آگاهانه داده است.

حاجی‌بیگی خاطرنشان کرد: همه ساله با فرارسیدن ماه محرم و روز تاسوعا و عاشورا میزان مراجعه مردم در این ۲ روز ۵ تا ۶ برابر روزهای عادی افزایش می‌یابد که نشان‌دهنده مراجعه جمعیت زیادی جهت اهدای‌خون است و درخواست ما از مردم مبنی بر این است که در روزهای دیگر نیز برای اهدای خون خود اقدام کنند.

وی عنوان کرد: بعضی از استان‌های کشور در سال ۹۵ همچون اردبیل، آذربایجان غربی، مازندران، آذربایجان شرقی، اصفهان و قزوین جزو استان‌های پیشرو در برنامه‌های نوبت دهی نذر خون بوده‌اند و برخی از استان‌ها مثل گیلان، کهکیلویه و بویر احمر، قزوین و گلستان رشد ۱۰۰ در صدی اهدای خون را در ۲ روز تاسوعا و عاشورا داشته‌اند.

سخنگوی سازمان انتقال‌خون با بیان اینکه حدود ۹ هزار و ۵۰۴ نفر در برنامه نذر‌خون در سال ۹۵ در روزهای تاسوعا و عاشورا در طرح نوبت‌دهی نذر‌خون در کشور ثبت نام کردند، گفت: این امر نشان‌دهنده آگاه سازی مردم است که حتی در صورت موفق نشدن اهدای خون به علت شلوغی در این طرح ثبت نام کردند و در روزهای آتی نذر خود را ادا کردند.

حاجی‌بیگی در پایان گفت: ساعت مراجعه مردم برای اهدا و نذر خون در روزهای تاسوعا و عاشورا از ساعت ۷.۳۰ صبح تا پایان مراسم عزاداری است و هموطنان برای این مسأله می‌توانند به سازمان انتقال‌خون در سراسر کشور مراجعه کنند.