به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، باقر لاریجانی اظهار کرد: گر چه توزیع نیروی انسانی علوم پزشکی در کشور عادلانه نیست و تجمع پزشکان متخصص بیشتر در مراکز استان‌هاست اما وجود رزیدنت‌ها در بیمارستان‌های آموزشی بعد از ادغام آموزش پزشکی، کیفیت خدمات پزشکی را در کشور بالا برده  است.

وی افزود: محاسبه نیروی انسانی مورد نیاز نظام سلامت بر اساس روش‌های مختلفی که در وزارت بهداشت انجام شده، به پایان رسیده است و در مورد آن توافق وجود دارد و نیازسنجی و محاسبات نیروی انسانی درباره اینکه طی ۵ سال آینده چه میزان نیروی انسانی باید در دانشگاه‌های علوم پزشکی تربیت شوند، انجام شده است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: به نظر من در مورد اکثر رشته‌های علوم پزشکی باید همین روند جذب فعلی را دنبال کنیم اما در برخی رشته‌های دیگر نیازمند بازنگری در ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی هستیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: به خاطر حساسیتی که مسئله ظرفیت پذیرش رشته‌های تخصصی علوم پزشکی دارد، از ذکر جزئیات ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی خودداری می‌کنم اما در مجموع در رشته‌هایی که ظرفیت متناسب با نیاز کشور است، همین وضعیت و ظرفیت‌های فعلی را دنبال می‌کنیم و در جاهایی که نیاز بیشتر وجود دارد، ظرفیت‌های پذیرش رشته‌های علوم پزشکی تغییر می‌کند.

لاریجانی گفت: ما در عالم پزشکی مشکل مهمی که داریم این است که تجمع پزشکان در مراکز استان‌ها و پایتخت کشور بسیار بیشتر از سایر نقاط کشور است و این مسئله در سیاستگزاری آموزش علوم پزشکی کشور باید در نظر گرفته شود. در واقع توزیع نیروی انسانی در رشته‌های پزشکی در کشور مناسب نیست.

معاون وزیر بهداشت عنوان کرد: برنامه وزارت بهداشت این است که بر اساس برنامه آمایش سرزمینی علوم پزشکی بتوانیم نیاز مناطق مختلف را به دانش‌آموختگان رشته‌های مختلف پزشکی و رشته‌های تخصصی تأمین کنیم و همچنین باید نیازمندی‌ها را محاسبه کنیم.

لاریجانی در پاسخ به این پرسش که آیا ادغام علوم پزشکی در خدمات سلامت به کیفیت خدمات آسیب زده است یا نه بیان کرد: اینکه سیستم باید به طور مداوم ارزشیابی شود و چالش‌های آن پیدا شده و بر طرف شود، حرف درستی است اما در مسئله ادغام مطمئن هستیم که بیش از همه مردم از کیفیت خدمات سود بردند.

معاون وزیر بهداشت افزود: بیمارستان‌های آموزشی با زحمات،اساتید، رزیدنت‌ها و گروه‌های آموزشی ارتقای چشمگیری پیدا کرده‌اند، در گذشته حضور افراد و متخصصان در بیمارستان‌های دولتی به شکلی که امروز هست نبود و مردم از این مسیر بهره برده‌اند اما اینکه هیچ چالشی در سیستم سلامت کشور وجود ندارد نیز قابل قبول نیست.

لاریجانی گفت: یکی از چالش‌های نظام سلامت این است که وزن آموزش و پژوهش باید در سیستم حفظ شود و برای آن باید تلاش بیشتری کنیم. گاهی در این سیستم بار مراجعه بالای بیمار ممکن است نظام سلامت را به سمت خدمات بیشتر سوق دهد و بحث‌های آموزشی و پژوهشی ممکن است در مراحل بعدی مورد توجه قرار گیرند.

وی افزود: این چالشی است که در نظام سلامت ایران وجود دارد که مشغول تدبیر آن هستیم، اما در مجموع محصولات پژوهشی نظام سلامت، درمقایسه با حوزه‌های دیگر علوم در کشور قابل دفاع است.

لاریجانی گفت: در این سیستم البته بیش از همه مردم از خدمات نظام سلامت برخوردار شده‌اند و کیفیت خدمات سلامت نسبت به بخش خصوصی خیلی ارتقا پیدا کرده است اما قبول داریم که بار مراجعه بیماران در بخش دولتی خیلی زیاد است و از جهتی برکت الهی را می‌آورد چون نیاز مردم را برآورده می‌کند اما از جهتی فشار به گروه پزشکی را در بخش دولتی زیاد کرده است.(ایرنا)