به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از خانه ملت، احمد همتی با بیان اینکه مقاوم‌سازی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی پایتخت برای کاهش خسارات ناشی از زلزله باید در دستور کار قرار گیرد، افزود: با منابع و بودجه دولتی نمی‌توان نوسازی و مقاوم‌سازی بیمارستان‌های فرسوده و غیراستاندارد را تحقق بخشید بلکه بخشی از این منابع را باید دولت و بخشی نیز از سوی بخش خصوصی تامین شود تا در زمان بحران بتوان به نحو شایسته به مصدومان خدمات رسانی کرد.

وی با انتقاد از اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد بیمارستان‌های پایتخت فرسوده هستند، ادامه داد: در گفت‌وگویی که با رییس سازمان مدیریت بحران کشور داشتیم وی به ایجاد بیمارستان‌های صحرایی و سیار برای خدمات رسانی به مصدومان در زمان بحران اشاره کرد البته وزارت بهداشت نیز باید همکاری لازم را برای تحقق این مهم داشته باشد.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد بیمارستان‌های صحرایی و سیار در حاشیه پایتخت برای خدمات رسانی به آسیب دیدگان در زمان بحران، تصریح کرد: همچنین باید مکان‌های اضطراری برای اسکان مردم جانمایی و همچنین با تعبیه انبارهایی امکانات اولیه و مواد غذایی در آنها دپو شود.

تمرکززدایی مهمترین راهکار پیشگیری از خسارات زلزله

این نماینده مردم در مجلس دهم، مهمترین راهکار پیشگیری از خسارات در زمان زلزله را تمرکززدایی دانست و افزود: این طرح سال‌ها در پایتخت مطرح است اما به صورت جدی پیگیری نشده است. تهران با این حجم بالای جمعیت در زمان بحران با مشکل مواجه می‌شود کما اینکه در حال حاضر نیز با مشکلاتی نظیر آلودگی هوا، ترافیک و سایر بحران‌ها دست و پنجه نرم می‌کند.

همتی با بیان اینکه برای تمرکز زدایی پایتخت باید فکر اساسی شود، تصریح کرد: در حال حاضر زمان آن است که در جهت تمرکز زدایی از پایتخت به هر نحوی مانند انتقال پایتخت سیاسی یا اقتصادی اقدام جدی شود.

نماینده مردم سمنان در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه طی ۴ سال اخیر ۲۰ هزار تخت به تخت‌های بیمارستانی افزوده شد، افزود: اضافه شدن این تعداد تخت با وضعیت فعلی اقتصادی کشور اقدام شایسته‌ای است که وزارت بهداشت انجام داده است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان جلس شورای اسلامی‌ادامه داد: اگر بتوان در جهت رفع اختلافات بودجه‌ای، درآمد هزینه‌ها و اجرای قوانین مصوب گام برداشت وزارت بهداشت می‌تواند تعداد تخت‌های بیمارستانی را افزایش دهد؛ البته برنامه ریزی ما برای سال ۹۷ صرفه جویی در منابع حوزه سلامت و تامین منابع پایدار است که با این اقدام اجرای طرح‌ها و پروژه‌های بهداشتی و درمانی کشور مانند مقاوم سازی بیمارستان‌ها، افزایش تخت‌ها و بهبود وضعیت اورژانس سریع تر تحقق یابد.