شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷
بازدید: 420

راهکارهایی برای تقویت حافظه

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، از مدیکال نیوزتودی، محققان همیشه از اثرات خوب فعالیت‌های فیزیکی روی عملکرد شناختی و همچنین تاثیر منفی سبک زندگی بدون تحرک روی مغز انسان سخن گفته‌اند. به طور مثال، امسال محققان ثابت کردند که ورزش‌های هوازی می‌تواند سلامت مغز را حفظ کرده و فرد را از ابتلا به بیماری‌های تحلیل عصبی مانند زوال عقل، دور نگه دارد.

همچنین سال گذشته محققان ثابت کردند که روزانه ۴۰۰۰ قدم پیاده‌روی می‌تواند عملکرد شناختی افراد کهنسال را بهبود بخشد. در بررسی‌های دیگر مشخص شد که بیش از حد نشستن، به لوب گیجگاهی که مسئول پردازش حافظه و زبان است، صدمه می‌زند.

اکنون محققان دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ آلمان، شواهد بیشتری یافته‌اند مبنی بر اینکه ورزش‌های هوازی می‌توانند از مغز مراقبت کنند. علاوه بر آن، این محققان متوجه شده‌اند که هر یک از حالت‌های نشستن، ایستادن و راه رفتن روی حافظه فعال دیداری، اثر می‌گذارند. این حافظه در انسان، توانایی مغز انسان را در ذخیره کردن اطلاعات بصری بالا می‌برد.

این محققان حالات مختلف بدن انسان هنگام یکجا نشستن یا ایستادن و راه رفتن و اثر آنها روی حافظه فعال بصری را روی ۲۴ داوطلب بررسی کردند. آنها متوجه شدند که این حافظه هنگام راه رفتن بسیار بهتر از زمان نشستن یا ایستادن، کار می‌کند. از طرفی وقتی افراد در حالت ایستاده هستند، هنگام انجام دادن وظایف خود، کمتر دچار خطا می‌شوند.

این بررسی‌ها نشان داد که ورزش‌های هوازی و به طور کلی در حالت ایستاده قرار داشتن، سرعت پردازش مغز افراد را بالا برده و از میزان خطاهایشان تا حد چشمگیری می‌کاهد.

محققان می‌گویند، ورزش‌های هوازی و فعالیت‌های فیزیکی در حد پیاده‌روی‌های ساده یا حتی در حالت ایستاده قرار گرفتن، بخش‌هایی از مغز که با توجه و حافظه فعال، ‌سروکار دارند را تقویت کرده و عملکرد آنها را افزایش می‌دهد. علاوه بر تمام موارد فوق، ورزش‌های هوازی می‌توانند توان اجرایی مغز را نیز افزایش دهند.

به گزارش طبنا، متاسفانه دنیای مدرن امروز، باعث شده است که ما انسان‌ها، بیش از پیش در حالت نشسته قرار بگیریم. اما مغز برای عملکرد بهتر به زندگی پرتحرک نیاز دارد و برای بهبود آن باید سبک زندگی‌مان را تغییر دهیم و کمی فعالیت به آن اضافه کنیم.

مترجم: نادیا زکالوند

 

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of