به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)،یکسالی از راه‌اندازی سامانه آیداتیس توسط وزارت بهداشت و تلاش‌های دفتر سلامت روان وزارت‌خانه مذکور برای ورود اطلاعات معتادان به این سامانه از طریق مراکز درمان اعتیاد می‌گذرد.

تلاش‌هایی که به‌دلیل مقاومت مراکزدرمان اعتیاد بر اساس آنچه آنها اهمیت حفظ محرمانگی اسرار بیمار و مغایرت با ماده ۶۴۸ قانون مجازات اسلامی می‌دانند تا کنون به نتیجه نرسیده است.

اما اکنون برخی درمانگران با توجه به دستورالعمل‌های عجیب و غریب این سامانه، گردآوری اطلاعات معتادان به شیوه آیداتیس را نه تنها برای درمان اعتیاد مفید نمی‌دانند بلکه آن را در مسیر هموارسازی توزیع تریاک دولتی یا همان بازاریابی برای توزیع تریاک می‌دانند.

دکتر محمدرضا کریمی، عضو هیات مرکزی درمانگران اعتیاد در این زمینه گفت: اگرچه نفس گردآوری اطلاعات بیماران در یک پکیج و کسب اطلاع از وضعیت اعتیاد کشور از طریق این پکیج می‌تواند مفید باشد اما به نظر می‌رسد این سامانه بدلیل نوع نگاه برخی طراحان از مسیر اصلی خود منحرف شده است به نحوی که اجرای سامانه به این شکل قطعا بسیاری از بیماران را از چرخه درمان خارج و به سمت چرخه مصرف باز می‌گرداند.

خطر افشای اطلاعات معتادان به دلیل وضعیت ناایمن آیداتیس

کریمی ادامه داد: با راه‌اندازی این سامانه معتادان موظفند بصورت روزانه به مراکز درمان اعتیاد مراجعه کنند که این اقدام در عمل  با توجه به وضعیت شغلی هر بیماری امکان‌پذیر نیست و عملا بیمار مربوطه مجبور است یا داروی خود را از بازار سیاه که به راحتی در دسترس است، با قیمت بالاتر تهیه کند که این به معنای تقویت بازار سیاه  است یا دوباره به چرخه مصرف بازگردد که می‌شود خرید تریاک دولتی.

دکتر مریم ایرانمند، درمانگر اعتیاد نیز از زاویه‌ای  دیگری به این موضوع نگاه کرده ودراین‌باره اظهار کرد: به‌هرحال وقتی بحث توزیع تریاک مطرح می‌شود یعنی قرار است در این حوزه سرمایه‌گذاری کلان صورت گیرد بنابراین باید بازاریابی کلانی هم  درنظر گرفته شود تا سرمایه گذاران این حوزه متضرر نشوند.

ایرانمند ادامه داد:البته نمی‌توان گفت سامانه آیداتیس بطورمستقیم با هدف بازاریابی برای توزیع تریاک راه‌اندازی شده است اما مسیر طراحی شده برای این سامانه به‌طورغیرمستقیم معتادان را به سمت این بازار سوق می‌دهد.

وی تصریح کرد: قطعا وقتی یک مجموعه یک میلیون نفری از معتادان با مشخصات کامل و سابقه مصرف آماده می‌شود، برای بسیاری از قاچاقچیان مواد مخدر میلیاردها تومان ارزش مالی دارد،یعنی حتی اگر این سامانه در مسیر توزیع تریاک دولتی هم قرار نگیرد با وضعیت ناایمنی که سامانه مذکور دارد هر لحظه امکان هک شدن این سامانه از سوی این قاچاقچیان و دسترسی به اطلاعات معتادان وجود دارد.خصوصا اینکه امنیتی‌ترین سامانه‌های دنیا هم قابل هک شدن هستند و هیچ سامانه‌ای ایمن نیست.

در ادامه دکتر کاظمی درمانگر اعتیاد درخصوص موانع درمان اعتیاد با سامانه آیداتیس با بیان اینکه این سامانه در صورت رفع موانع می‌تواند وسیله‌ای مفید برای ساماندهی مراکز درمان اعتیاد باشد، عنوان کرد: اما اصرار عجیب مسئولان راه‌اندازی این سامانه، بر کدینگ مشخصات هویتی بیماران که از طریق مهندسی معکوس قابل بازیابی است و توزیع دارو بین بیماران بصورت آنلاین، که قطعا قطعی اینترنت و خرابی احتمالی سامانه می‌تواند مشکلات عدیده‌ای برای بیماران ایجاد کند، شائبه تقویت خروج بیماران از چرخه صحیح درمان و سوق دادن آنها به سمت بازار سیاه متادون در خوشبینانه‌ترین حالت و یا خروج از درمان و قرار گرفتن مجدد در دام خرده‌فروشان مواد مخدر را بیش از پیش تقویت می کند.

وی در توضیح این مطلب افزود: درچنین حالتی قطعا دست اندرکاران توزیع تریاک دولتی هم وارد عمل می‌شوند تا بازار مصرف تریاک کنترل شود، به بیان دیگر عملا با ایجاد موانع سامانه آیداتیس که قابل حل نیز هست، بازار فروش تریاک و بازار سیاه متادون تقویت خواهد شد.