دکتر آریا جنابی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: شیوع فشار خون در کشور در حال رشد بوده و با تعریف‌های علمی‌ جدید فشار بالای ۱۳۰ میلیمتر جیوه هم فشار خون بالا محسوب می‌شود و با این تعریف می‌تواند گفت شیوع فشار خون ۵۰ درصد در کشور بیشتر شده است.

وی ادامه داد: فشار خون علامت بیماری است و نباید فقط درمان دارویی برای آن درنظر گرفته شود و باید بیماری‌های زمینه‌ای در هنگام معاینه مورد توجه پزشک قرار گیرد. بیمار دارای فشار و مشکلات کلیوی نباید فقط درمان دارویی دریافت کند.

عضو هیات علمی‌دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه کرد: فشار خون باید زود تشخیص داده شود، چه مرحله قبل ابتلا و چه مرحله بعد از ابتلا به پرفشاری خون الگوریتم‌هایی وجود دارد که براساس آن بیمار را مورد درمان قرار می‌دهیم.

جنابی تصریح کرد: این درمان ممکن است در مراحل اولیه رژیم غذایی یا تغییر شیوه زندگی باشد. کاهش مصرف نمک غذا به کمتر از ۲.۴ گرم در روز و تغییر تغذیه برای کاهش وزن در صورت چاقی از راه کارهای غذایی است. در ازای کم شدن یک کیلو از وزن یک میلیمتر جیوه از فشار خون کم می‌شود. مصرف میزانی از پروئین‌ها مثل ماهی، سبزیجات و میوه‌ها نیز می‌تواند درمان موثری برای پرفشاری خون باشد.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیه و فشار خون با بیان اینکه ورزش به کنترل فشار خون کمک می‌کند، اظهارداشت: شیوه زندگی ما باید به گونه‌ای باشد که حداقل روزی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش داشته باشیم و این ورزش می‌تواند ورزش‌های هوازی، پیاده‌روی یا هر فعالیت دیگری باشد.