به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، علیرضا قهرمانی برندق دانشجوی دکتری مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی وسیله تعیین گروه خونی به‌ روش «لوله‌ای تسهیل شده» ساخت.

این وسیله که با همکاری گروهی متشکل از کارشناسان مهندسی پزشکی و دانشجویان رشته‌های رباتیک و مهندسی پزشکی ساخته شده است، در جشنواره اختراعات و ابتکارات منطقه‌ای رویش البرز از سوی بنیاد ملی نخبگان استان آذربایجان غربی به‌عنوان اختراع سطح سه بنیادملی نخبگان انتخاب، معرفی و ثبت اختراع شد.

قهرمانی برندق در تشریح اهمیت و ضرورت این اختراع گفت: ۹۹ درصد از ایمنی بیمار در مقابل تزریق خون و فرآورده‌‌های خونی به میزان تطابق خونی گیرنده و دهنده بستگی دارد. کوچک‌ترین اشتباه در تعیین گروه خون بیمار، از یک واکنش آلرژیک ساده تا واکنشی کشنده زنجیره‌وار اثرگذار است. بنابراین تزریق خون و فرآورده‌های خونی همانند پیوند بافتی جدید به بدن نیازمند رعایت همه جوانب احتیاط است که نشان از اهمیت آزمایش تعیین گروه خون دارد.

وی از درصد بالای خطاخیزی و وقت‌گیر بودن آزمایش لوله‌ای تعیین گروه خون به عنوان نقاط ضعف این شیوه برای تعیین گروه خونی نام برد و هدف از اختراع خود را تسهیل روش لوله‌ای تعیین گروه خون عنوان کرد و ادامه داد: در واقع این اختراع با تسهیل روش لوله‌ای رایج، شرایط مناسبی را برای کادر فنی آزمایشگاهی ایجاد می‌کند تا آنها با آسودگی خاطر و زحمت کمتر روش منسوخ اسلایدی را کنار بگذارند و با استفاده از روش مرجع لوله‌ای، موجب افزایش ایمنی بیمار گیرنده خون شوند.

این محقق اضافه کرد: در این اختراع با تجمیع سه لوله مرتبط با آزمایش گروه خونی در یک لوله، به‌سادگی بسیاری از مشکلات روش قبلی از جمله احتمال جابه‌جایی لوله آزمایش افراد با یکدیگر که سبب به‌خطر افتادن جان مریض می‌شود، برطرف شده است.

قهرمانی با اشاره به مزایای اختراع خود ادامه داد: با این اختراع، ضریب ایمنی جان بیماران گیرنده خون و فرآورده‌های خونی افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. همچنین کاهش زمان تست، لوله‌های مصرفی، دبل چک تست، افزایش اطمینان و آرامش روانی کادر آزمایشگاهی نیز از جمله دستاوردهای این اختراع است.

دانشجوی واحد علوم و تحقیقات طراحی دقیق و سهولت استفاده از «وسیله تعیین گروه خونی به‌روش لوله‌ای» را عاملی در توجیه اقتصادی برای صادارت این وسیله عنوان کرد و افزود: با توجه به کاربردهای بسیاری که برای این وسیله تعریف شده است، در صورت طراحی دقیق‌تر، می‌تواند به عنوان لوله همه کاره «بانک‌های خون» مورد استفاده قرار گیرد.(ایرنا)