به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر کتایون نجفی زاده با بیان اینکه هنوز فرهنگ اهدای عضو در بین خانواده‌‌های ایرانی جا نیفتاده است و هنوز هم مهم ‌ترین علت عدم احیای عضو، اطلاع نداشتن خانواده‌ها از این مقوله است، خاطرنشان کرد: وقتی خانواده‌‌ها از فرایند اهدای عضو اطلاع نداشته باشند، تیم درمانی مجبور است، اطلاعات عل‌می‌را در همان زمان محدود و سخت به خانواده‌‌ها ارائه کند که در اکثر مواقع، در آن شرایط خانواده‌‌ها ظرفیت پذیرش این موضوع را ندارند و درنتیجه فرصت تصمیم گیری ازبین ‌می‌رود، بعضی مواقع هم به دلیل تاخیر در تصمیم گیری، عضو مورد استفاده برای اهدا، قابلیت اهدا به دیگری را از دست ‌می‌دهد.

وی افزود: ایرانی‌‌ها مرد‌می ‌بسیار فهیم هستند و حتی المقدور در مواقع حساس تصمیمات مه‌می‌اتخاذ ‌می‌کنند، اما بهتر است، پیش زمینه فرهنگ اهدای عضو قبل از وقوع حادثه در بین خانواده‌‌ها جا افتاده باشد تا بتوانند در آن شرایط سخت بهترین تصمیم را بگیرند.

نجفی زاده به تشریح فرآیند وقوع مرگ مغزی در بیمار پرداخت و توضیح داد: برای تپیدن قلب، یک جریان الکتریکی در قلب لازم است تا عضلات را منقبض کند که این جریان الکتریکی در گره سینوسی ایجاد ‌می‌شود و با جابجایی یون‌‌ها جریان را برقرار ‌می‌کند و ضربان قلب ایجاد ‌می‌شود، برای اینکه این گره تپش پیدا کند، نیاز به اکسیژن و فعالیت ریه‌‌ها دارد و فرمان نفس کشیدن از ساقه مغز زاده ‌می‌شود؛ حال زمانی که جمجمه فرد ضربه شدیدی بخورد، مغز ن‌می‌تواند از بیرون ورم کند. بنابراین فشار زیادی به درون مغز وارد ‌می‌شود و رگ‌‌ها در اثر این فشار بسته شده و خونرسانی قطع ‌می‌‌شود، یعنی بعد از این اتفاق، در عرض هشت دقیقه سلول‌های مغز شروع به مردن ‌می‌‌کنند و بعد از مدتی مغز یک ماده متلاشی شده و فاسد محسوب ‌می‌شود. به همین دلیل امکان بازگشت فرد مرگ مغزی به هیچ عنوان وجود ندارد.

نجفی‌ زاده با بیان اینکه مغز ‌می‌‌تواند بدون اکسیژن بین ۶ تا ۸ دقیقه جریان الکتریکی و تپش قلب را ادامه دهد، تصریح کرد: به همین دلیل اگر اورژانس به سرعت به فرد مرگ مغزی شده برسد و تنفس مصنوعی را برقرار کند، قلب تپش را ادامه ‌می‌دهد، اما ن‌می‌توان فرد مرگ مغزی را برای همیشه نگه داشت؛ چراکه هر بافت مرده‌ ای موادی را ترشح کرده و به خون وارد ‌می‌‌کند و به همین دلیل سایر ارگان‌ها به تدریج از بین ‌می‌‌روند. براین اساس با بهترین مراقبت‌‌‌ها فقط دو هفته ‌می‌‌توان فرد مرگ مغزی شده را نگه داشت، البته در این دو هفته هم کیفیت ارگان‌‌‌ها کاهش پیدا ‌می‌کند.

وی با اشاره به اینکه یک فرد مرگ مغزی به طور بالقوه ‌می‌‌تواند بین یک تا ۸ نفر را نجات دهد، گفت: اینکه بتواند چند نفر را نجات دهد، به سلامت فرد و زمان رضایت دهی خانواده‌‌ها بستگی دارد.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان این مطلب که برای خانواده سخت است که باور کند عزیزش با وجود اینکه نفس ‌می‌کشد، فوت کرده است، اما واقعیت این است که بیمار از طریق دستگاه فقط تنفس مصنوعی دریافت ‌می‌کند، گفت: فرهنگ اهدای عضو باید ترویج شود، چراکه در این صورت خانواده‌‌‌ها اطلاع پیدا ‌می‌کنند و ‌می‌‌توانند در شرایط سخت به خوبی تصمیم ‌گیری کنند، البته این تصمیم ‌گیری بسیار دشوار است، اما اگر فرهنگ‌ سازی به صورت صحیح انجام شود، ‌می‌‌توان بیماران نیازمند عضو را نجات داد.

وی بر رفع کمبود عضو اهدایی با استفاده از فرهنگ ‌سازی صحیح تاکید کرد و اذعان داشت: ترویج فرهنگ اهدای عضو، فقط وظیفه سیستم بهداشت و درمان نیست، بلکه تلاش تمام مردم را ‌می‌‌طلبد و همه باید راجع به این موضوع صحبت کنند و بقیه را مطلع کنند، اهدای تصمیم گیری بین مرگ و زندگی نیست، بلکه تصمیم برای به خاک نرفتن اعضای قابل استفاده است.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه سالانه ۱۶ هزار مرگ ناشی از تصادفات در کشور رخ ‌می‌‌دهد، اظهارداشت: برآورد شده که سالانه ۵ تا ۸ هزار نفر در کشور دچار مرگ مغزی ‌می‌شوند که طبق آمار جهانی، نی‌می‌از آنها یعنی بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ نفر قابلیت اهدای عضو دارند، این در حالی است که در سال گذشته فقط ۹۲۶ نفر، یعنی کمتر از یک سوم افراد مرگ مغزی، به اهدای عضو رضایت دادند.

وی با بیان اینکه شایع ترین علت مرگ مغزی، تصادفات رانندگی است، ادامه داد: هم اکنون بیش از ۲۵ هزار بیمار نیازمند پیوند در کشور وجود دارد و روزانه ۷ تا ۱۰ نفر از آنها فوت ‌می‌کنند.

نجفی زاده با بیان اینکه سالانه ۶ هزار عضو قابل اهدا به  زیر خاک ‌می‌رود، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۲۸۱ نفر پیوند کلیه، ۷۶۵ نفر پیوند کبد، ۱۳۱ نفر پیوند قلب، ۱۰ نفر پیوند ریه، ۲۱ نفر پیوند لوزالمعده انجام شده است و درکل ۲۲۰۸ نفر نجات پیدا کرده اند.

وی با بیان اینکه سالانه ۳ هزار نفر در اثر نرسیدن عضو اهدایی فوت ‌می‌کنند، گفت: چنانچه نصف افرادی که عضوشان اهدا نشده و به خاک سپرده شده اند، اعضایشان به بیماران پیوند ‌می‌خورد، کمبود عضو اهدای در کشور برطرف ‌می‌شد و اضافه هم ‌می‌آمد.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه ۳۸ درصد افرادی که مرگ مغزی ‌می‌شوند، سرپرست خانواده هستند، گفت: انجمن اهدای عضو ایرانیان برای خانواده‌‌های افرادی که مرگ مغزی شده و اعضایشان اهدا شده است، حمایت‌‌های ویژه ای را در دستور کار دارد.

وی با تاکید براینکه فرآیند اهدای عضو در بیمارستان‌‌های دولتی و تابعه وزارت بهداشت صورت ‌می‌گیرد و در بیمارستان‌‌های خصوصی این پروسه ممنوع است، گفت: در راستای آگاه سازی خانواده‌‌های بیماران برای رضایت به اهدای عضو، کتابی توسط دکتر امید قبادی با عنوان ۸۵ تکنینک برای رویارویی با خانواده‌‌های مرگ مغزی تدارک دیده شده تا رابطین در مواجهه یا والدین و خانواده افراد مرگ مغزی دانش کافی داشته باشند.