دکتر فرزاد اشرافی در گفت‌وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت) با اشاره به علائم تشنج در کودکان و نوزادان افزود: در این دسته از افراد به‌ویژه در دوره نوزادی تشنج شیوع بیشتری دارد و البته در نوجوانان و افراد بالغ نیز این اتفاق می‌افتد و شدت آن هم بسته به میزان عامل زمینه‌ای متفاوت خواهد بود.

وی اظهار کرد: علائمی‌که در نوزادان و بچه‌های زیر یک ماه و کودکان کمتر از چهار سال دیده می‌شود می‌تواند به صورت خیره شدن، لرزش در دست و پا، سفت شدن بدن، بی‌اختیاری شدید در ادرار و مدفوع، حرکات سریع چشم، پایین افتادن ناگهانی سر یا تهوع و استفراغ یا اختلال در صحبت کردن باشد. این علائم در بزرگسالان به دلیل محل درگیری مغز می‌تواند تفاوت پیدا کند.

اشرافی در پاسخ به اینکه حواس پرتی یکباره و خیره شدن چند دقیقه‌ای به یک نقطه هم نشانه‌ای از تشنج است؛ تصریح کرد: ما یک فرم تشنج بزرگ یا وسیع و یک فرم تشنج موضعی یا کوچک داریم، برخی از تشنج‌ها هم مربوط به مشکلات گیجگاهی است که می‌تواند به صورت مات‌زدگی و خیرگی خودش را نشان دهد.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: این حال می‌تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد که فرد نسبت به آن حادثه هوشیاری ندارد و فراموشی پیدا می‌کند، احساس ناخوشایند در ناحیه شکم، رنگ پردیگی بیمار یا حتی اینکه بیمار احساس کند بوی بدی به مشامش می‌رسد، این علائم مربوط به تشنج لوب گیجگاهی است.