به گزارش طبنا (خبرنگار سلامت)، محققان بیمارستان آیزاوا ژاپن دریافتند افزایش گلوکز در زمان ناشتا، شاخص توده بدنی بالا و اختلال در حساسیت انسولین از ۲۰ سال قبل از تشخیص بیماری دیابت و همچنین پیش دیابت قابل تشخیص هستند.

هیرویوکی ساگساکا، سرپرست تیم تحقیق، در ین باره می گوید: از آنجایی که اکثریت افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، دچار مرحله پیش دیابت می‌شوند، یافته‌ها نشان می‌دهد افزایش نشانگرهای متابولیکی برای بیماری دیابت از بیش از ۲۰ سال قبل از تشخیص بیماری قابل شناسایی است.

در ابتدای این مطالعه، میزان گلوکز ناشتا و میانگین گلوکز خون ۲۷ هزار و ۳۹۲ فرد غیردیابتی اندازه‌گیری شد و وضعیت‌شان تا زمان ابتلا به دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت تحت نظر بود.

در طول دوره مطالعه، یک هزار و ۶۷ مورد جدید ابتلا به دیابت نوع ۲ شناسایی شد. از بین ۱۵ هزار و ۷۷۸ فرد دارای میزان گلوکز خون عادی در ابتدای مطالعه، ۴ هزار و ۷۸۱ نفر حداقل از ۲۰ سال قبل از تشخیص پیش دیابت مبتلا به علائم پیش دیابت بودند.

نتایج این تحقیق دارای مفاهیم مهمی است چراکه حدود ۴۲۵ میلیون فرد بزرگسال (۲۰ تا ۷۹ سال) در سال ۲۰۱۷ مبتلا به دیابت بوده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۴۵ به ۶۲۹ میلیون نفر برسد.(مهر)