به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، بیماری آلزایمر، نوعی اختلال مغزی پیش‌رونده و غیرقابل بازگشت است و حافظه و قدرت تفکر را از بین می‌برد. متاسفانه تعداد افراد مبتلا به این بیماری، شدت گرفته است.

درحال حاضر، پزشکان می‌توانند حدود ۷۰ درصد از موارد ابتلا به این بیماری را با استفاده از پرسشنامه‌ها برای اندازه‌گیری توان شناختی افراد و آزمایش‌های ژنتیکی و یافتن ژن بیماری‌زای APOE4، تشخیص دهند. این ژن در ۵۰ درصد افراد مبتلا به آلزایمر مشاهده شده است.

اخیرا محققان مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتن، علایمی را یافته‌اند که می‌توان آنها را با استفاده از اسکن‌های  ام‌آر‌آی مغز مشاهده کرد و ۹۵ درصد از مبتلایان به آلزایمر را پیش از بروز بیماری‌شان، شناسایی کرد.

این محققان این مطالعه را روی ۶۱ نفر انجام داده و به این نتیجه رسیده‌اند و قصد دارند، آزمایش‌های خود را روی گروه بیشتری از داوطلبان انجام دهند و راه را برای استفاده از این تکنیک برای تشخیص بیماری آلزایمر که این روزها افراد بیشتری به آن مبتلا می‌شوند، باز کنند.

این اسکن‌های جدید مغز با استفاده از تصویربرداری تانسور انتشار (DTI)، به بررسی ماده سفید مغز می‌پردازد و بین ۸۹ تا ۹۵ درصد نیز بیماری را درست پیش‌بینی می‌کند. محققان در این تصویربرداری، به دنبال حرکت مولکول‌های آب در مجراهای موجود در ماده سفید هستند. این مجراها کاری شبیه کابل‌های تلفن را برای مغز انجام می‌دهند. وقتی این مجراها به خوبی به هم متصل نشده باشند، مشکلات شناختی شروع شده و فرد به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شود. همچنین با استفاده از این نوع تصویربرداری، مقدار یکپارچگی ماده سفید مغز و تحرک مولکول‌های آب نیز اندازه‌گیری می‌شود.

بیماری آلزایمر، یکی از رایج‌ترین بیماری‌های زوال عقل در دنیاست و تعداد مبتلایان به آن روز‌به‌روز افزایش می‌یابد. داروهای تولید شده برای درمان این بیماری مناسب افرادی است که بیماری‌ آنها در مراحل اولیه‌اش، تشخیص داده می‌شود.

به گزارش طبنا، محققان به زودی با استفاده از این روش جدید اسکن که علایمی چون حرکت مولکول‌های آب و مجرای آبی در ماده سفید مغز را ردیابی می‌کند، می‌توانند این بیماری را بسیار زودتر از بروز تشخیص دهند.

مترجم: نادیا زکالوند