اکبر ترکی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: در طرح تحول سلامت قسمتی از بودجه‌ها که تخصیص داده شده به بخش ایمن‌سازی ساختمان‌های بیمارستان است. بخشی از این بودجه برای نوسازی و بخش دیر برای بازسازی صرف شده است.

وی با گلایه از وضعیت بازسازی بیمارستان‌ها اظهارداشت: کاری در بازسازی بیمارستان‌ها انجام شده اینست که اسکلت ساختمان‌ها را نگه داشته و فقط برخی از تاسیسات مربوط به آب و برق و… را نوسازی کردن و نازک کاری انجام داده شد در حالیکه این روش بسیار غلط و خطرناک است.

ترکی با اشاره به این اینکه بیشتر بیمارستان‌های کشور بالای ۵۰ سال سن دارند، تصریح کرد: با توجه به این نکته بیشتر بیمارستان‌ها کشور در تهدید هستند، نکات ایمنی در این بیمارستان‌ها رعایت نشده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان اضافه کرد: زلزله اخیر در غرب کشور و تخریب بیمارستانی که در حد نو بوده نشان داد اقدامات خوبی برای ساخت، نوسازی، بازسازی و نظارت انجام نشده است.

وی ادامه داد: بیمارستان‌ها باید جای امنی برای بیماران باشد بنابراین باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد.

ترکی با اشاره به اینکه تخلفات مهندسان ناظر در ساخت بیمارستان‌ها، تاکید کرد: متاسفانه رواج امضاء فروشی برخی از مهندسان ناظر، باعث شده تا آنها بدون اینکه حتی به ساختمان سر بزنند یا از روند پیشرفت آن اطلاع یابند اسناد مربوط به آن را تایید می‌کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان گفت: الزامات لازم برای رعایت قوانین ساختمانی وجود دارد و براساس آن ساختمان‌ها باید حداقل‌های مقابله با زلزله را رعایت کنند اما با این وجود این قوانین و ضوابط رعایت نمی‌شوند و این ضعف دستگاه‌های نظارتی را می‌رساند.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی‌این آمادگی را دارد که اگر در این زمینه قوانین یا مصوباتی لازم باشد آن را به تصویب برساند.