به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)از وبدا، دکتر حسین قریب، رئیس هیات امنای ارزی در معالجه بیماران گفت: در بودجه سال ۹۶ برای تامین دستگاه کاشت حلزون گوش، ۴۰‌‌‌‌میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که تا کنون ۲۰‌‌‌‌میلیارد تومان آن اختصاص یافته و      ۲۰‌‌‌‌میلیارد تومان دیگر هنوز محقق نشده است اما با این وجود ۴۲۹ دستگاه کاشت حلزون گوش تامین شده، ۲۰۰ دستگاه وارد کشور شده و ۲۰۰ دستگاه دیگر نیز در مسیر ورود به کشور است.

وی با اشاره به کمبود منابع اختصاص یافته در این حوزه، یادآور شد: با مذاکراتی که با یکی از شرکت‌‌‌‌‌های تولید کننده این دستگاه‌‌‌‌‌ها‌ داشته‌ایم، بنا شد ۲۰۰ دستگاه کاشت حلزون گوش را تا پایان سال جاری و ۳۰۰ دستگاه دیگر را نیز تا سه ماه اول سال آینده به ما تحویل دهند و بهای آن را مهر ۹۷ دریافت کنند.

رئیس هیات امنای ارزی در معالجعه بیماران با بیان اینکه بودجه سال آینده تامین دستگاه‌‌‌‌‌های حلزون گوش ۴۰‌‌‌‌میلیارد تومان اما نرخ ارز شناور است، افزود: باید در حوزه ارائه خدمات به کودکان ناشنوا، با بنیادهای خیریه همکاری بیشتری داشته باشیم همچنین لازم است که مراکز پیشگیری از ناشنوایی کودکان در برخی از نقاط کشور ایجاد شود چراکه ۷۰ درصد از ۱۱۰۰ کودک ناشنوایی که متولد ‌‌‌‌می شوند، در ۴ منطقه کشور هستند و با اقدامات پیشگیرانه‌‌‌‌ می‌توان هر سال تعدادی از این موارد را کاهش داد.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت نیز در این نشست ضمن تاکید بر اهمیت کمک‌‌‌‌‌های مردمی، سازمان‌‌‌‌‌های مردم نهاد و خیریه‌‌‌‌‌ها‌در حوزه سلامت، گفت: در حال حاضر ۳۵۰ کودک ناشنوا در نوبت کاشت حلزون هستند و باید تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات بهتر به آن‌‌‌‌ها ‌به کار بگیریم.

وی اضافه کرد: ردیف سازمان بهزیستی برای کمک به خانواده‌‌‌‌‌های کودکان ناشنوا در سال جاری، ۶‌‌‌‌میلیارد و ۴۰۰‌‌‌‌میلیون تومان بود که تا کنون ۲۹ درصد از آن محقق شده اما بنیادهای خیریه‌ای مانند بنیاد کمک، بخشش و سپهر کمک‌‌‌‌‌های بسیار خوب و ارزشمندی به خانواده‌‌‌‌‌های این بیماران ارائه کرده اند.

ایازی با اشاره به غربالگری شنوایی نوزادان توسط اداره سلامت گوش وزارت بهداشت، تصریح کرد: ناشنوایی، تنها‌ معلولیتی است که قابل درمان است. هزینه یک فرد ناشنوا تا پایان عمر، حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰‌‌‌‌ میلیون تومان است در حالی که با ۵ درصد از این مقدار‌‌‌‌می‌توان وی را درمان کرد تا به جامعه خدمت کند خوشبختانه امسال نفر پنجاه و ششم کنکور سراسری، فردی بود که عمل کاشت حلزون را انجام داده بود.