دکتر فریده حمیدی درگفت و گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره تاثیر تبعیض و خشونت بر سلامت روان زنان گفت: انسان ساحت‌های مختلف جسمی، روانی، اجتماعی و … دارد که از یکدیگر جدا نیستند و هر بعد که دچار نقصان شود بر سایر ابعاد تاثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: بیماری‌های سایکوسوماتیک به معنای آن است که فشار روانی بر ابعاد جسمانی اثر می‌گذارد چنانکه امروزه بیماری‌هایی ماننده بیماری معده، میگرن و… همگی ریشه در مسائل روانشناختی فرد دارد.

دانشیار روانشناسی دانشگاه شهید رجایی اظهار کرد: در نظام حقوقی غالبا تنها مسائل جسمی مثل آثار ضرب و جرح باورپذیر است و به بعد بهداشت روان توجه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه خشونت ابعاد مختلفی دارد که خشونت کلامی یکی از آنهاست، بیان کرد: خشونت‌های روانی غالبا بعد کلامی دارند مثل دشنام، تحقیر، تهدید، سلب حق یک زن به عنوان حقوق مردانه، به عنوان مثال حق ادامه تحصیل به استعداد و توانمندی فرد باز می‌گردد و اگر برخورداری از آن به سلیقه فرد دیگر واگذار شود، آثار روانشناختی خواهد داشت.

این روانشناس با تاکید براینکه احکام سنتی و غیر پویا می‌تواند در ازدواج که قراردادی حقوقی مابین زن و مرد است بستری برای خشونت ایجاد کند، عنوان کرد: با تغییر شرایط زمانه، صنعتی شدن و رشدیافتگی، احساسات، تکلیف‌ها و نقش‌ها نیز تغییر می‌کند و وقتی این تغییرات نادیده گرفته می‌شود می‌تواند عاملی برای تقویت فرهنگ مردسالارانه شده و آثار روانی برای زنان ایجاد کند.

حمیدی با بیان اینکه در جامعه ما خشونت اقتصادی نیز وجود دارد، توضیح داد: وقتی اشتغال زن منوط به اجازه شوهر است، یا وقتی برخی زنان شاغل اختیار دخل و تصرف در حاصل دسترنج خود را نداشته و کارت بانک‌شان در کنترل همسر است این موارد نیز از مصادق خشونت بوده و سلامت روان زن را به خطر می‌اندازد.

حق تمکین عاملی برای بروز خشونت علیه زنان

وی قانون تمکین زن از شوهر را نوع بسیار شایع خشونت علیه زنان خواند و افزود: این نوع خشونت جنسی نیز زیر‌ مجموعه خشونت روانی است، وقتی قوانین حق تمکین را به یکی از زوجین می‌دهد و آن را ما به ازای نفقه قرار می‌دهد به نوعی بردگی جنسی را ترویج می‌کند درحالیکه باید عشق و عاطفه بر روابط زناشویی حاکم باشد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: غریزه جنسی در زن و مرد وجود دارد و نمی‌توان آن را حقی برای یکی از زوجین(مرد) قرار داد زیرا این قانون زمینه‌ساز خشونت جنسی بر علیه طرف دیگر می‌شود به معنای دیگر وقتی شوهر رابطه جنسی را حق خود بداند آنگاه در فرایند تمکین شاهد خشونت جسمی، جنسی، تحقیر و … نسبت به زن خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه خشونت ابتدا بر احساس زنان تاثیرگذار بوده و اگر این احساس ایجاد شده به مرحله رفتار برسد می‌تواند ایجاد خطر کند، اظهار کرد: مثلا اگر خشم ایجاد شده در اثر خشونت و تبعیض نتواند زمینه ظهور پیدا کند می‌تواند متوجه خود شخص شده و منجر به خودکشی شود، گاهی نیز خشم زمینه بروز در عمل پیدا کرده و قدرت مدیرت رفتار را از فرد سلب می‌کند که می‌تواند منجر به دیگرآزاری شود، بنابراین ضروری است سیستم حقوقی، تعلیم و تربیت، صدا و سیما و… مدیریت خشم را به افراد آموزش دهند تا کمتر شاهد خشونت به‌ویژه خشونت خانوادگی باشیم.

این روانشناس با اشاره به خالی بودن جای زنان فرهیخته در سطوح بالای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی کشور تاکید کرد: نبود زنان در چنین سطوحی باعث می‌شود قوانینی که زنان برای حفظ سلامت روان و بهداشت خود لازم می‌دانند آنچنان که باید دیده نشده و زنان نتوانند شرایط رفاه و توانمندسازی خود را محقق کنند و قوانین به صورت یک‌سویه به تصویب برسد.