به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، مرتضی ضامنی بابیان اینکه غافلگیری برف تهران فقط در حوزه تاکسیرانی نبود و در همه حوزه‌ها اتفاق افتاد، گفت: به همین منظور طرحی تحت عنوان “تاکسی امدادگر” را به سازمان امداد و نجات پیشنهاد کردیم.

وی ادامه داد: درباره این طرح صحبت‌های مقدماتی انجام شده و در حال حاضر در جلسات کارشناسی به منظور بررسی طرح  برگزار می‌شود. در حقیقت از طرف اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور اعلام آمادگی شده است و امیدواریم به جمع بندی نهایی برای اجرای آن برسیم.

سرپرست اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری با اشاره به اینکه در شهرهای کشور و بویژه در شهرهای بالای ۱۰۰هزار نفر جمعیت در اتحادیه تاکسیرانی ظرفیت خوبی وجود دارد به طوری که بالغ بر ۲۵۰ هزار تاکسی در این شهرها ارائه خدمات می‌دهند، اظهار کرد: یکی از مهمترین موضوع در مسائل امدادی رسیدن به هنگام امدادگر سر صحنه حادثه است و تاکسی‌ها به علت پراکندگی خوبی که در سطح‌ شهرها دارند برای این موضوع مناسب خواهند بود. در حقیقت در تهران ۸۰ هزار تاکسی داریم که در نقاط مختلف شهر پراکنده هستند. بنابراین اگر  یک درصدی از این تاکسی‌ها آموزش ببیند و در حوزه امدادی وارد شوند، می‌توانند در آتش سوزی و حوادث جرحی که ممکن است برای مردم اتفاق بیفتد وارد عمل شوند.

به گفته وی، در این سامانه با استفاده از نرم افزارهای برخط اگر اتفاقی دریک محله رخ دهد هشداری به سمت رانندگان و امدادگرانی که نزدیک حادثه هستند فرستاده شده و آنها موظف می‌شوند ضمن حاضر شدن در صحنه اقدامات اولیه را نسبت به حادثه انجام دهند تا امدادگران تخصصی  وارد صحنه شوند.

ضامنی در ادامه همچنین به تخلفاتی که ممکن است از سوی برخی رانندگان تاکسی در روزهای برفی تهران رخ داده باشد اشاره کرد و گفت: تخلفات تاکسی ها در مواقع خاص و بحرانی مورد قبول هیچ دستگاهی نیست و قرار شد اگر مستندی در این خصوص وجود دارد مردم  به سامانه تخلفات شهری اعلام کنند. این سامانه در تهران ۱۸۸۸و در شهرهای دیگر  نیز سامانه ای مشخص توسط شهرداری‌های مربوطه در نظر گرفته شده است.(ایسنا)