دکتر حامد برآبادی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت )، درباره  تاثیر مشاهده فیلم‌های پورن بر روابط زوجین با بیان اینکه به هیچ‌وجه مشاهده این فیلم‌ها به زوجین توصیه نمی‌شود، گفت: گاهی متخصص صرفا برای افرادی که تحریک جنسی نمی‌شوند این موضوع را به عنوان یک گزینه نهایی توصیه می‌کند اما هرگز این راهکار جزو اولویت‌های درمانگر نیست.

وی ادامه داد: این نوع فیلم‌ها صنعتی و تجاری بوده و الگوهایی را به لحاظ نوع و تعداد ارتباط جنسی و همچنین خصوصیات فیزیکی شریک جنسی ارائه می‌دهند که نابه‌جا و مخرب هستند. به عنوان مثال در این فیلم‌ها یک رابطه ممکن است یک ساعت طول بکشد یا یک حالت خاص در رابطه را واقعی جلوه می‌دهند، این موضوع باعث می‌شود مخاطب فکر کند رابطه جنسی درست همان است که در این فیلم‌ها ارائه می‌شود و در نتیجه الگوی رابطه جنسی میان همسران به برهم می‌زند.

این روانشناس خانواده با بیان اینکه با کمی اغماض می‌توان گفت دیدن یک یا دو بار این نوع فیلم توسط نوجوان تنها باعث اقناع کنجکاوی جنسی وی می‌شود، عنوان کرد: اما در بزرگسالان این نوع فیلم یک شئی سوم را وارد یک رابطه کاملا خصوصی می‌کند.

وی دراین باره توضیح داد: هر یک از زوجین علائقی خاص درباره رابطه جنسی داشته یا با عدم مهارت‌هایی در این زمینه مواجهند،‌ بنابراین در طول رابطه خود به یک مکاشفه طبیعی نسبت به رابطه و نیازهای یکدیگر رسیده و این رابطه برای آنها جا می‌افتد این درحالی است که فیلم پورن این جریان مکاشفه دو طرفه را با الگوهای از پیش تعیین شده و غیرواقعی خراب می‌کند.

برآبادی با بیان اینکه گاهی افراد تمایل پیدا می‌کنند که ارتباط جنسی‌شان شبیه فیلم‌های پورن باشد، افزود: به تعداد آدم‌ها الگو و علاقه‌مندی در سکس وجود دارد،‌ضمن اینکه ممکن است فرد همسر خود را با فردی که بازیگر این نوع فیلم بوده و در این کار حرفه‌ای است مقایسه کند و انتظار همان رفتارهایی را از همسر خود داشته باشد که در این نوع فیلم دیده است که این موضوع تاثیری مخرب بر روابط زوجین دارد.

وی با اشاره به اینکه برخی افراد دچار اعتیاد به مشاهده فیلم‌های پورن می‌شوند، اظهار کرد: این افراد ترجیح می‌دهند با همسر خود ارتباط جنسی نداشته باشند و به جای آن دست به خودارضایی بزنند چون لذت بیشتری می‌برند.

این مشاور خانواده با تاکید بر تاثیر تبلیغات بر شکل‌گیری الگوهای مختلف از جمله الگوی جنسی در افراد خاطرنشان کرد: مشاهده مداوم این نوع فیلم باعث می‌شود الگوی جنسی فرد تغییر کرده و حتی در زمان انتخاب همسر با الگو قرار دادن بازیگران این فیلم‌ها به لحاظ مشخصات فیزیکی و جنسی و مشاهده آنچه افراد در دنیای واقعی هستند دچار ناکامی شوند، بنابراین اعتیاد به مشاهده فیلم‌های پورن می‌تواند  بر تمایل افراد به ازدواج نیز تاثیر بگذارد.

وی با بیان اینکه فرایند سکس درمیان زنان و مردان متفاوت است اما در حال حاضر این فرایند به سوی همسان شدن می‌رود، گفت: سکس برای برخی از مردان از رهگذر عاطفه نیست و لازم نیست کسی را بسیار دوست داشته باشند تا با او وارد ارتباط جنسی شوند اما برای بیشتر زنان سکس باید از کانال عواطف بگذرد،‌ اگر این نظر را بپذیریم آن وقت می‌توان گفت تمایل به دیدن فیلم‌های پورن در میان مردان بیش از زنان است.

برآبادی تصریح کرد: امروزه یکی از انحرافات اصلی مطرح شده در انجمن روانپزشکی اعتیاد به پورنوگرافی است، و اگر فردی به‌ویژه با داشتن شریک جنسی برای لذت و تحریک بیشتر، اجباری را برای مشاهده این نوع فیلم در خود حس کند حتما دچار اختلال بوده و باید به روان‌درمان‌گر و سکس‌تراپ مراجعه کند.

وی تاکید کرد:‌درمان اختلال جنسی در محیط خانواده درمانی دوطرفه است یعنی حتی اگر تنها یکی از زوجین دچار اختلال جنسی است هر دو همسر باید در فرایند درمان مشارکت کنند تا درمان حاصل شود.