به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی میل، مجموعه‌ای از بررسی‌های محققان دانشگاه ایالتی کالیفرنیا نشان داد، سیستم آمیگدالا-استریال، بخش تحریک کننده در مغز، در افراد معتاد به بازی‌های کامپیوتری، برای اینکه بتوانند در بازی‌ها، سرعت عمل داشته باشند، کوچک و حساس‌تر می‌شود.

علاوه بر بررسی‌های فوق، معلم‌های مدارس ابتدایی بارها از این موضوع شکایت کرده‌اند که کودکان کمتر از ۱۲ سال، چنان معتاد بازی‌های کامپیوتری می‌شوند که در مدرسه تمرکز کافی روی درس‌های خود ندارند. حتی برخی از کودکان به شدت به این نوع بازی‌ها وابسته می‌شوند، تا جایی که نمی‌توانند کارهای روزمره و ضروری‌شان را هم انجام دهند. مانند دختر ۹ ساله‌ای که به دلیل غرق شدن در بازی‌های اینترنتی، نمیظتواند به دستشویی برود و معمولا جای خود را خیس می‌کند.

محققان می‌گویند، “وقتی فردی مشغول بازی کامپیوتری می‌شود، مغز او بسیار فعال می‌شود و این شدت فعالیت، مغز او را دچار تغییرات ساختاری می‌کند. سیستم آمیگدالا-استریال در مغز می‌تواند فرآیندهای سریع را کنترل کند اما مغز انسان مانند یک خودرو که هنگام سرعت بالا، به بنزین بیشتری نیاز دارد، نیروی بیشتری می‌طلبد و از آنجایی که مغز کودکان از انعطاف بیشتری برخوردار است، دچار مشکل می‌شود. بخش‌هایی از مغز تا ۱۷ سالگی تکمیل می‌شوند و تکمیل شدن رشد کامل مغز در ۲۵ سالگی رخ می‌دهد. مشکلات مغزی این کودکان دقیقا شبیه افرادی خواهد بود که به مواد مخدری چون آمفتامین و کوکائین معتاد هستند.

به گزارش طبنا، سیستم پاداش مغز این کودکان، رشد بسیاری خواهد داشت اما سیستم خودکنترلی در آنها به خوبی رشد نمی‌کند و آنها نمی‌توانند رفتارهای ویری و پرخطر خود را کنترل کنند. بنابراین مسئولان و والدین کودکان باید مقدار بازی کودکان را بسیار محدود کنند تا آنها را از این خطرات دور نگه دارند.

مترجم: نادیا زکالوند