به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، جالب است بدانید که بر اساس تحقیقات انجام شده مواردی مانند  تغذیه و مصرف دخانیات روی کیفیت اسپرم و در نتیجه باروری تاثیر گذار است.

بر اساس این گزارش، سیگار کشیدن و انواع دود باعث کاهش حرکت و تعداد اسپرم می‌شود. سیگار کشیدن ابتدا تولید هورمون‌های جنسی را مختل کرده و متعاقب آن تولید اسپرم را دچار مشکل می‌سازد و بالاخره مواد سمی دخانیات در مایع منی هم وارد می‌شوند.

مساله دیگری که باعث افت کیفیت اسپرم می‌شود، گرم نگه داشتن بیضه‌ها و استفاده زیاد از جکوزی، دوش آب گرم و گذاشتن لب‌تاب روی پاها و اثر حرارتی آن روی بیضه‌ها و نشستن‌های طولانی است.

ابتلا به بیماری واریکوسل نیز امروزه شایع‌ترین علت بروز مشکل در اسپرم‌ها از نظر تعداد، شکل و حرکت، است و لذا حتماً باید این بیماری با تشخیص به موقع درمان شود، همچنین ستفاده از داروهای مکمل بدنسازی که در باشگاه‌ها استفاده می‌شود و تزریق هورمون‌های ناندرولوژ و تستوسترون باعث خرابی اسپرم و کم کاری بیضه می‌شود.

هر گونه تورم درمان نشده بیضه نیز باعث ناباروری می‌شود به عبارت دیگر علت تورم می‌تواند عفونت باشد که این عفونت  باعث آسیب به سلول‌های نطفه‌ساز و یا باعث انسداد در قسمت خروجی منی شده و تعداد و حرکت اسپرم‌ها را کاهش می‌دهد، سابقه پرتودرمانی و شیمی‌درمانی نیز باعث از بین رفتن سلول‌های نطفه‌ساز در مردان می‌شود.

البته موادی وجود دارند که مصرف آنها باعث بهبود کیفیت اسپرم‌ در مردان می‌شود، مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها از قبیل سلنیوم و ویتامین E و C و B جزو این دسته از مواد غذایی است.