دکتر مجتبی انصاری شهیدی در گفت‌وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت)، به مناسب روز جهانی کودک درباره شیوه رفتار با کودکان اظهار کرد: کودکی یکی از دوران‌های حساس در رشد و مهمترین دوران در طول عمر انسان است و شیوه برخورد با کودک نقش به سزایی در آینده او دارد.

وی افزود: دوران کودکی، آینده فرد و جامعه را رقم می‌زند بنابراین جامعه، خانواده‌ و مدارس باید تمهیدات لازم را فراهم کرده و آموزش‌های لازم با سلامت روان را به کودکان ارائه دهند تا کودکان بدون آسیب در جامعه رشد کنند.

این روانشناس سلامت با اشاره به اینکه توجه مداوم به کودک به خصوص تا سن ۷ سالگی بسیار حائز اهمیت است، عنوان کرد: اکثر نیازهای کودک باید تا سن ۷ سالگی رفع شود به خصوص تا سن ۲ سالگی حتی اگر مادر یک ساعت از کودک خود دور باشد سبب شده تا در رشد مغزی کودک اختلال ایجاد شود.

انصاری شهیدی ادامه داد: عدم حضور مادر کنار فرزند خردسال خود سبب شده تا در بزرگسالی این عدم توجه مادر باعث بروز اختلالاتی همچون افسردگی شود بنابراین توصیه می‌شود تا اگر مادر به دلایلی نمی‌تواند حضور مداوم در منزل داشته باشد برای کاهش آسیب به کودک خود مراقبت از آن را به یکی از خویشاوندان نزدیک همچون مادربزرگ بسپارد.

وی با بیان اینکه خانواده‌ها در انتخاب مهدکودک مناسب برای کودک خردسال خود باید توجه لازم داشته باشند، گفت: کودکان باید به مهدکودک‌هایی سپرده شوند که از امکانات لازم برخوردار باشند و تعداد مربیان آموزش دیده در زمینه کودک مناسب باشد تا آنها بتوانند در محیطی آرام و بدون هیچگونه دغدغه و به دور از هر نوع سو رفتاری از دوران کودکی خود لذت ببرند.

این روانشناس تاکید کرد: اولین نکته در تربیت موثر و سالم کودک حضور مداوم حسی و عاطفی مادر برای کودک است بنابراین مادران باید تماس فیزیکی با کودک خود داشته باشند و آنها را در آغوش بگیرند تا کودک آنها از رشد سالم عاطفی و هیجانی موثر بهرمند شود.

انصاری شهیدی بیان کرد: تا ۶ سالگی هرگونه توجهی از جانب والدین سبب می‌‌‌شود تا کودکان هنگامی که به سن نوجوانی و جوانی رسیدند از اختلالات روانی و افت تحصیلی دور باشند و در عین حال از رشد مناسب عاطفی، جسمانی و اجتماعی بهره مند شوند.

وی با اشاره به اینکه به هیج عنوان نباید والدین در صورت عصبانی شدن بر سر فرزندان خود فریاد بزنند یا خشونت فیزیکی داشته باشند، گفت: خشونت فیزیکی، مسخره کردن کودک، بی‌توجهی و بی‌حوصلگی به کودک سبب می‌شود تا کودک از این اعمال نامناسب الگوبرداری کند و رشد اساسی کودک دچار اختلال شود.

 

گفتگو: سیدحمیدرضاریاض