به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست معاونان آموزشی دانشگاه‌های سطح یک و دانشگاه‌های مادر کشور گفت: بحث کنترل کمی، ارتقای کیفی و جذب دانشجویان خارجی در دستورکار وزارت علوم بوده و در بخش کنترل کمی در سال‌های گذشته وضعیت مهار شده و از رشد بی‌رویه در بسیاری از زیرنظام‌ها جلوگیری شده است.

وی افزود: در بخش ارتقای کیفی نیز کارهای بسیاری شکل گرفته و بروز آن مشخص شده است.

شریعتی نیاسر گفت: ما شاهدیم هجمه‌های غیرمنطقی زیادی به آموزش عالی می‌شود که ناشی از ضعف کیفی و رشد بی‌رویه است، ولی ناچاریم از کیان آموزش عالی دفاع کنیم و زمینه‌های اعتلا را فراهم کرده و وضعیت را بهبود دهیم.

وی افزود: ما در سطح کشور ۱۲.۵ درصد نرخ بیکاری عمومی داریم و میانگین بیکاری در جمع فارغ‌التحصیلاندانشگاهی ۱۷ درصد است.

شریعتی نیاسر گفت: ۴۰ درصد کل فارغ‌التحصیلان حداقل لیسانس دارند، بنابراین تمرکز و توجه ما باید بر دوره‌های کارشناسی بیشتر شود.

معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: دانشجویان کارشناسی زمانی که شغل مناسبی پیدا نمی‌کنند، یکی از مسائلی که به عنوان شغل به آن نگاه می‌کنند ادامه تحصیل است که به صورت کاذب و بی‌دلیل به مقاطع بالاتر می‌روند.

وی افزود: عمده مهاجرت‌ها هم به دانش‌آموختگان کارشناسی مربوط می‌شود که امید به شغل ندارند، یعنی بی‌توجهی به مقطع کارشناسی سبب می‌شود که فارغ‌التحصیلان کارشناسی به صورت کاذب و غیرضروری به مقاطع بالاتر بروند یا به مهاجرت روی بیاورند و آنهایی که به‌نوعی استخدام می‌شوند اگر ضعف عملکردی داشته باشند زمینه فساد اداری فراهم می‌شود. بنابراین مقطع کارشناسی بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه در کشورهای دیگر دانشجویان تحصیلات تکمیلی کمتری وجود دارد، اظهار داشت: در کشور سوئیس ۷ درصد فارغ‌التحصیلان کارشناسی به سمت کارشناسی ارشد می‌روند، ولی در کشور ما این آمار بسیار بیشتر است و همه اینها هم به این معنی نیست که در جامعه شغل وجود ندارد، بلکه ما باید مهارت کارآفرینی دانشجویان را بالا ببریم.

وی گفت: یکی از نقطه‌ضعف‌های نظام‌های آموزشی بی‌توجهی به برنامه‌هاست، بر اساس برنامه ششم توسعه مأموریت دانشگاه‌ها به صورت بین‌المللی،‌ملی، منطقه‌ای و محلی تقسیم شده و جهت‌گیری ما باید مبتنی بر آمارهای مصوب باشد.

به گفته شریعتی نیاسر تقریباً ۱۰ درصد دانشجویان دانشگاه‌های سطح یک باید از دانشجویان خارجی باشند، در دانشگاه‌های سطح دو ۳ درصد و در دانشگاه‌های سطح سه باید ۲ درصد دانشجوی خارجی باشند.

معاون آموزشی وزیر علوم تصریح کرد: همچنین حداکثر ۵ درصد جمعیت دانشجویان کل کشور باید در دانشگاه‌های سطح یک متمرکز باشند، ۲۰ درصد در دانشگاه‌های سطح دو، ۳۵ درصد در دانشگاه‌های سطح سه و ۴۰ درصد در دانشگاه‌های محلی جذب شوند.

وی افزود: انجمن دانش‌آموختگان باید به‌طور جدی در دانشگاه‌ها موردتوجه قرار گیرند.(فارس)