دکتر کیوان رضوانی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطب افزود: در مراحل پیشرفته آلرژی برای درمان می‌توانیم از داروهای ضد آلرژی نظیر خانواده آنتی‌هیستامین‌ها را استفاده کرد که این داروها OTC محسوب می‌شوند و بدون نسخه هم داده می‌شود.

وی ادامه داد: آنتی‌هیستامین نسل اول داروهای ضد آلرژی است و پیشنهاد می‌شود در زمان افزایش آثار آلرژی از داروهای نسل جدید مثل لوراتادین و سیتریزین استفاده شود به خاطر اینکه این داروها علائم خواب آلودگی کمتری دارد. مقاومت بیمار به این داروها کمتر اتفاق می‌افتد. بعد از این داروها، می‌توان از کرتن‌ها و داروهایی استفاده کرد که سیستم ایمنی را هدف قرار می‌دهد.

رضوانی تصریح کرد: در خیلی از مقالات روز دنیا آمده که لازم نیست بچه‌ای در سنین کودکی استریل بزرگ شود، یعنی حساسیتی که والدین برای عدم ابتلا به عفونت‌های شایع در بچه‌ها دارند در کشورهای پیشرفته ثابت شده که تفکر غلطی است.

این پزشک عمومی‌اضافه کرد: به صورت عامیانه می‌توان گفت بگذارید بچه‌ها مریض شوند، ابتلا به برخی از عفونت‌ها در کودکی زمینه بروز آلرژی در بزرگسالی را پایین می‌آورد چون بدن بچه در تماس با آلرژن‌ها یا برخی از میکروب‌ها در بزرگسالی مقاومت پیدا می‌کند و نسبت به آلرژن‌هایی که در آینده به سراغش می‌آید، ایمن می‌شود.

وی اظهار داشت: خیلی از محققان توصیه نمی‌کنند تا با بیماری کودکان به شدت برخورد کنند، آنها معتقدند باید روند بیماری به صورت طبیعی طی شود و مطمئن باشید در آینده ابتلا به بیماری‌های آلرژیک کمتر می‌شود.