دکتر حسین صمدانی فرد در گفت‌ و گو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره شایع‌ترین اختلالات هورمونی گفت: بیماری‌های هورمونی بسیار شایع هستند و هر قدر که درک فیزیولوژیک و بدن‌شناسی انسان بیشتر می‌شود، دامنه شناخت این بیماری‌ها نیز گسترش می‌یابد.

وی دیابت و اختلال تیروئید را شایع‌ترین بیماری‌های هورمونی در کشور خواند و ادامه داد: یکی از علل شایع بودن اختلالات تیروئید درخواست زیاد برای انجام آزمایش تیروئید است. زیرا بیماران در قالب چکاب و سلامت‌یابی بدون علامت به پزشک مراجعه می‌کنند و برخی نیز مشکلات خاص خود را دارند لذا تست تیروئید درخواست زیادی دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به قابل مشاهده بودن اختلالات ساختمانی تیروئید توسط افراد، اظهار کرد: این  غده در گردن قرار داشته وعلاوه بر اختلالات عملکردی تیروئید،  اختلالات ساختمانی آن مانند گواتر و بزرگی تیروئید برخلاف سایرغدد بدن از بیرون قابل مشاهده است و لذا افراد بسیاری برای این اختلال به پزشک مراجعه می‌کنند.

وی با تاکید براینکه بیماری تیروئید در مقایسه با سایر بیماری‌های تیروئید هورمونی بیشتر هستند،‌ اظهارکرد: بیماری‌های هورمونی میان زنان و مردان متفاوت است، بسیاری از بیماری‌های هورمونی حاصل واکنش‌های خودایمنی هستند، یعنی سیستم ایمنی بدن ما به اشتباه به یک ارگان خاص بدن حمله می‌کند اثر کم‌کاری و پرکاری تیروئید خودایمنی است که ممکن است غدد فوق کلیه و هیپوفیز نیز تحت تاثیر این اختلال قرار بگیرد.

اختلالات هورمونی ناشی از بیماری‌های خودایمنی

صمدانی‌فرد با بیان اینکه بیماری‌های خودایمنی در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود،‌ خاطرنشان کرد: به عنوان مثال درخواست بررسی هورمون پرولاکتین از سوی زنان بیشتر درخواست می‌شود زیرا اختلالاتی مانند نازایی، اختلالات قاعدگی، خروج بی‌موقع شیر از بدن در زنان دیده می‌شود.

این متخصص غدد با بیان اینکه الگوی بیماری‌های هورمونی در زنان و مردان بسیار متفاوت است، افزود: مراجعاتی که می‌شود زنان بیش از مردان به پزشک مراجعه می‌کنند و بیماری در زنان بیشترعلامت‌دار می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اختلال چاقی، گفت: هنوز هورمون مستقیم این بیماری شناخته نشده است و این امکان وجود دارد که با پیشرفت علم در سال‌های آینده این اختلال تبدیل به شایع‌ترین اختلال هورمونی شود،‌ اما باید به این نکته توجه کرد که اختلالات روحی یا چاقی لزوما با مشکلات هورمونی قابل توجیه نیستند و اختلال عملکرد خفیف در تیروئید باعث ایجاد وزن زیاد نمی‌شود و کسی با مصرف قرص تیروئید لاغر نمی‌شود.

صمدانی‌فرد اضافه کرد: همچنین ریزش مو لزوما با اختلالات تیروئید ارتباط ندارد و ممکن است مربوط به اختلال در هورمون‌های مردانه باشد لذا نمی‌توان هر مشکلی را به مسائل تیروئید مربوط دانست.

وی تصریح کرد: اگر چکاب در افراد مسن اختلالات خفیفی را نشان دهد نیاز به بررسی و درمان ندارد.