دکتر مهران زمان‌زاده در گفت‌وگو با طبنا( خبرگزاری سلامت)، درباره معضل چاقی و لاغری مفرط اظهارکرد: وقتی چربی بیش از حد طبیعی در بدن ذخیره می‌شود چاقی مفرط ایجاد شده و این مسئله سبب بروز عوارض در بدن می‌شود.

وی افزود: جهت اینکه تشخیص دهیم شخص به چاقی مفرط مبتلا است یا خیر نیاز بوده با جدول وزنی، وزن شخص مقایسه شود. اگر وزن شخص بر حسب جدول زمانی بین ۲۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از وزن ایده باشد شخص دچار چاقی مفرط ملایم است.

این متخصص بیماری‌های غدد و داخلی ادامه داد: چاقی مفرط متوسط زمانی رخ می‌دهد که شخص وزن بین ۴۰ تا ۹۹ درصد بیشتر از وزن ایده آل داشته باشد.

زمان‌زاده با بیان اینکه اگر شخص دو برابر وزن ایده‌آل باشد به چاقی‌مفرط مبتلا است، ادامه داد: از آنجا که چاقی‌مفرط سر منشا اکثر بیماری‌ها است نیاز است هر چه سریع شخص به درمان آن بپردازد.

وی با بیان اینکه چاقی مفرط سبب بروز بسیاری از بیماری‌های عروقی و قلبی است، عنوان کرد: همان‌گونه که چاقی‌مفرط دارای عوارضی است، لاغری‌مفرط نیز با عوارضی همراه است و این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد.

این متخصص بیماری‌های غدد و داخلی افزود: لاغری مفرط سبب عدم تعادل بین قد و وزن می‌شود و یکی از علت‌های لاغری مفرط سو تغذیه است و برای درمان کردن لاغری مفرط نیاز است شخص رژیم روزانه خود را اصلاح کند.

زمان‌زاده خاطرنشان کرد: یکی از مضرات لاغری مبتلا شدن به بیماری‌های واگیر و مزمن است و لاغری‌مفرط سبب بی‌اشتهایی مفرط، بی حالی، سستی و عرق شبانه می‌شود بنابراین نیاز است جهت درمان کردن چاقی و لاغری مفرط شخص به پزشک مراجعه کنند تا درمان قطعی انجام شود.

وی یادآور شد: در خصوص چاقی و لاغری ‌مفرط بیمار باید از جهات مختلف مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان درمان قطعی و نتیجه بخشی را حاصل کرد.

این متخصص بیماری‌های غدد و داخلی در مورد اختلالات رشد بیان کرد: بسیاری از نوجوانان و جوانان از کوتاه‌بودن قد خود ناراضی‌اند و به دنبال راهی برای افزایش‌قد خود هستند. کوتاهی‌قد در اکثر مواقع یک امر طبیعی است اما در برخی مواقع کوتاهی‌قد یک اختلال به حساب می‌آید بنابراین در صورتی که کوتاهی‌قد اختلال باشد یک بیماری است و باید درمان شود.

زمان‌زاده مطرح کرد: کوتاهی‌قد علت‌های بسیاری دارد که شامل کوتاهی‌قد ژنتیکی و به دلیل بیماری است. که کوتاهی‌قد ژنتیکی کاملا طبیعی بوده و سرعت رشد کودک متعادل است.

وی به تاخیر سرشتی در رشد اشاره کرد و گفت: در این حالت سرعت رشد کودک طبیعی است اما سن استخوانی او عقب تر است. این کودکان در آخر به قد ژنتیکی خود می‌رسند.

این متخصص بیماری‌های داخلی و غدد افزود: برخی از بیماری‌ها همچون سو ‌تغذیه، کمبود ویتامین D، کمبود کلسیم، بیماری سلیاک، کم‌خونی،‌ بیماری‌های التهابی دستگاه گوارش، بیماری‌های کلیوی مزمن می تواند باعث کوتاهی‌قد شود.