به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت )، داریوش بیات‌نژاد  گفت: ما در دفتر مشاوره و خدمات روانشناختی به ارائه مشاوره‌های حضوری و تلفنی می‌پردازیم به طوری که در سال گذشته در مراکز و دفاتر مشاوره حضوری دولتی که چهار مرکز است به ۴۸۴۱ نفر مشاوره داده‌ایم و در مراکز مشاوره حضوری غیردولتی که ۲۱۳ مرکز است که به ۵۷ هزار و ۲۹۴ نفر مشاوره داده شده است.

وی ادامه داد: در مراکز و دفاتر مشاوره تلفنی دولتی فقط در یک مرکزی که وجود دارد ۲۱۱ هزار و ۴۵۳ نفر تماس گرفتند و در همین مراکز در بخش غیردولتی و در ۸ مرکز، ۱۲ هزار و ۷۸۶ نفر تماس داشتند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به وجود مراکز سلامت روان محلی، گفت: ۱۲ مرکز به این منظور راه‌اندازی شده است که ۱۰ هزار و ۶۴۹ نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند.

بیات‌نژاد با اشاره به اجرای طرح‌های آموزشی و مشاوره‌ای برای جوانان قبل از ازدواج، گفت: در طرح آموزش پیش از ازدواج (PME) برگزار شد که ۴۲ هزار و ۲۳۹ نفر مراجعه کرده‌اند و در مدت سال گذشته ۱۱۲۷ کارگاه راه‌اندازی شده است.

وی برای خانواده‌ها نیز از طرح آموزش زندگی (FLE) خبر داد و گفت: با کمک ۸۳ مربی، ۱۷۰۹ کارگاه ایجاد شده که به ۵۸ هزار و ۳۶۰ نفر آموزش‌های سبک زندگی و خانوادگی ارائه شده است.

مدیرکل بهزیستی استان تهران تصریح کرد: ۱۳۱ مربی به آموزش‌هایی در قالب طرح آموزش مهارت‌های زندگی پرداختند که در این ارتباط ۷۵ هزار و ۲۹۲ نفر آموزش دیده‌اند.

بیات‌نژاد گفت: همچنین طرح محب در ۲۷ محله استان تهران برای ایجاد حمایت‌های روانی اجتماعی در بلایای طبیعی و رویارویی مردم با حوادث غیرمترقبه اجرا شد که ۵۲۵۰ نفر آموزش‌های لازم را دریافت کردند.

وی گفت: طرح غربالگری اضطراب کودکان نیز در میان ۱۱ هزار و ۳۷۵ کودک اجرا و طرح کاهش طلاق نیز در ۶۸ مرکز استان با کمک ۸۰ مشاور در میان ۲۵۶۳ نفر اجرا شد.

مدیرکل بهزیستی استان تهران در مورد دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی این سازمان نیز گفت: طرح مشارکت اجتماعی دانش‌آموزان (ماد) در ۶۰ مدرسه، گروه‌های همیار سلامت روانی و اجتماعی در ۶۱ گروه برگزار شده است.

بیات‌نژاد تصریح کرد: ۳۵ پایگاه سلامت اجتماعی در سال گذشته راه‌اندازی شده است که طرح رصد عوامل محافظ و خطر ‌آسیب‌های اجتماعی برای ۴۱۰۰ نفر اجرا شده است.

خبرنگار: ابوالفضل سعادت