شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
بازدید: 167

بهترین رژیم غذایی ورزشکاران، مدیترانه‌ای است

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌ نیوزتودی، رژیم غذایی مدیترانه‌ای سرشار از میوه، سبزیجات، گندم کامل، آجیل، دانه‌ها و روغن زیتون است. محققان میسوری معتقدند این مواد مغذی، عملکرد ورزشکارها را بهتر می‌کنند.

محققان، از هفت زن و چهار مرد که فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دادند خواستند تا به مدت چهار روز از نوعی رژیم غذایی گیاهی پیروی کنند. سپس از آنها خواستند که پنج کیلومتر روی تردمیل، بدوند.

محققان، ۹ تا ۱۶ روز بعد از همان داوطلبان آزمایش خواستند تا چهار روز دیگر رژیم غذایی غربی که سرشار از شکر تصفیه‌شده، نمک و چربی‌های اشباع‌شده است، داشته باشند و دوباره پنج کیلومتر دیگر روی تردمیل بدوند.

محققان می‌خواستند اثر این دو نوع رژیم غذایی را روی افرادی که ورزش‌های بی‌هوازی یا تقویت ماهیچه‌ها انجام می‌دهند هم بررسی کنند. ورزش‌های بی‌هوازی با شدت بالا انجام می‌شوند. بنابراین آنها از داوطلبان آزمایش دوچرخه سواری، پرش عمودی درجا و نیروی چنگش دست در مدت زمان بررسی انجام دادند.

به طور کلی در این بررسی‌ها مشخص شد، افرادی که به مدت چهار روز رژیم غذایی مدیترانه‌ای مصرف کرده بودند، هنگام دویدن روی تردمیل، ۶ درصد سریع‌تر از گروه دیگر عمل کردند. حتی نرخ ضربان قلب این افراد، بهتر بود.

محققان می‌گویند، بسیاری از مواد مغذی موجود در غذای مدیترانه‌ای بلافاصله یا چند روز پس از مصرف، انرژی ورزشکاران و در نتیجه عملکرد آنها را بهبود می‌بخشد و البته تمام این فواید فورا با مصرف رژیم غذایی غربی از بین می‌روند.

به گزارش طبنا، نتایج این محققان نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه‌ای نه تنها برای سلامت عمومی بدن مفید است، بلکه می‌تواند فقط پس از چهار روز مصرف، استقامت افراد را هنگام ورزش کردن افزایش دهد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of