دکترمحمدرضا فرتوک‌زاده در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره فشار چشم گفت:  کره چشم حفره ای توخالیست که بیش از ۹۰ درصد آن آب است، اجزای مختلف چشم مانند عدسی، شبکیه،  اعصاب بینایی و… که برای بینایی مفید هستند، داخل این کره پرآب زندگی و فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه  این آب ازیک طرف وارد کره چشم شده واز طرف دیگر خارجی می‌شود،‌افزود: مقدار ورودی و خروجی این مایع ‌به‌گونه‌ای تنظیم شده که فشار داخل کره چشم بین ۱۰ تا ۲۰ میلی‌متر جیوه باشد، اعضای چشم مانند عدسی و پرده چشم و.. دراین فشار زنده هستند.

این جراح چشم اظهار کرد: اگربه دلیلی مجاری خروجی مایع چشم تنگ شده و مقدار خروجی این مایع کاهش یابد فشارچشم بالا می‌رود. البته بالا رفتن فشار چشم به صورت مزمن و تدریجی صورت می‌گیرد.

وی با تاکید براینکه فشار تا ۲۰ میلی‌م‌ترجیوه  نشان‌دهنده سالم بودن ساختمان است، خاطرنشان کرد:  وقتی این میزان بالاتر برود آسیب به اجزای داخلی چشم ازجمله عصب بینایی شروع می‌شود. در چشم چند میلیون تار عصبی وجود دارد که هر یک نقطه‌ای از فضای بیرون را پوشش می‌دهد تا بتوانیم فضای بیرون را ببینیم، یعنی هر نقطه از فضای بیرون با یک تار عصبی دیده می‌شود اگر هر یک از این تارهای عصبی تخریب شود محل کوچکی را نخواهیم دید.

آب‌سیاه با کاهش دید اطراف شروع می‌شود

فرتوک‌زاده با اشاره به اینکه کاهش دید به طور معمول از اطراف شروع می‌شود،‌ بیان کرد: در این حالت فرد روبه‌رو را خوب می‌بیند اما اطراف یعنی منتهی‌الیه راست و منتهی‌الیه چپ و بالا وپایین را به تدریج نمی‌بیند اما از آنجا که  این محل‌ها خیلی حیاتی نیستند بیمار متوجه کاهش دید خود نمی‌شود.

وی توضیح داد:  به دیدن محیط اطراف میدان بینایی گفته می‌شود که به معنای آن است که  آیا راست و چپ و بالا و پایین را می‌بینیم  یا خیر، وقتی فشار چشم بیمار بالا می‌رود پزشک آزمایش میدان بینایی را تجویز می‌کند که طی آن کاهش دید در اطراف مشخص می‌شود در این حالت برای کاهش فشار دارو تجویز می‌شود .

این فوق تخصص قرنیه با بیان اینکه فشار چشم بالا، تخریب اعصاب بینایی و تخریب میدان بینایی بیماری آب سیاه را رقم می‌زند، بیان کرد: مهم‌ترین علت آب سیاه  فشار چشم بالا است که معمولا  با تجویز قطره و داروهای مختلف فشار چشم کاهش می‌یابد.

وی با تاکید براینکه فردی که دارای فشار چشم بالا است باید تا پایان عمرقطره کاهنده فشار چشم را استفاده کند، خاطرنشان کرد: فشار چشم بالا معمولا معمولا عامل ژنتیک دارد  زیرا ساختمان مجاری خروجی مایع چشم به ارث برده می‌شود که اگر تنگ باشد باعث بالارفتن فشار چشم می‌شود.

فرتوک‌زاده با بیان اینکه فشار چشم  معمولا از بعد از ۴۰ سالگی شروع می‌شود، اما ممکن است در سنین کمتر هم رخ دهد، گفت:  بالا بودن فشار چشم یا آب سیاه  جز عوامل موثر و بالای نابینایی در جهان است که درد هم  ندارد و ازآنجا که در این بیماری کاهش دید از اطراف شروع می‌شود بیمار متوجه آن نشده و باید حتما آزمایش بدهد لذا ضروری است بعد از ۴۰ سالگی سالی یک‌بار به متخصص چشم برای اطمینان از سلامت این عضو حیاتی مراجعه شود.