به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر محمدجواد فاطمی  با بیان اینکه سالانه ۳۰ هزار نفر براثر سوختگی در بیمارستان ها بستری می شوند گفت: ۴۰ درصد سوختگی‌ها را سوختگی کودکان تشکیل می‌دهد که ۹ تا ۱۵ درصد این سوختگی‌ها نیز ناشی از سوختگی الکتریکی هستند و درصد کمی از سوختگی‌ها را سوختگی شیمیایی تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: شعله شایع‌ترین علت سوختگی‌ها به شمارمی رود و حوادث در محل کار، منزل و اماکن عمومی می‌توانند موجب سوختگی شوند به‌طورمثال نداشتن سیستم ایمنی یا اطفاء حریق درپاساژها یا کارخانه‌های پتروشیمی می‌تواند موجب آتش‌سوزی شود.

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی تصریح کرد: در مورد سوختگی در منازل، بیشتر، زنان درگیر آن هستند که مایعات داغ ، علت اصلی آن است اما در حوادث شغلی بیشتر شعله موجب سوختگی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: پیشگیری از سوختگی به دو روش فعال و غیرفعال تقسیم می‌شود ، در روش فعال، فرد باید خودش اقدامات پیشگیری از سوختگی را به عمل آورد به‌طورمثال در رختخواب سیگار نکشد چراکه ممکن است خوابش برود و دچار سوختگی شود بنابراین باید روی تغییر رفتارش کار کند ؛ مواردی از سوختگی ناشی از سیگارکشیدن در رختخواب را داشته‌ایم.

فاطمی افزود: همچنین در روش فعال یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه‌ای که خود فرد می تواند انجام دهد، این است که به‌طورمثال هنگامی که سینی چای یا غذای داغ حمل می‌کند ، با دست دیگرش کودکی را در آغوش نگیرد.

وی با اشاره به روش‌های غیرفعال پیشگیری از سوختگی ، استفاده از سنسور دود را یکی از این روش‌ها ذکر کرد و گفت: حسگرها به مردم هشدار می‌دهند ؛ همچنین سیستم آبپاش اطفاء حریق نیز در اماکن می‌تواند از سوختگی پیشگیری کند.

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی تاکید کرد: دولت باید کاری کند تا روش‌های غیرفعال پیشگیری از سوختگی در اختیار مردم قرار گیرد و مردم باید یاد بگیرند که کارگذاشتن سنسور دود در خانه‌هایشان، هزینه نیست.

فاطمی افزود: قبلا اگر یک ساختمان آتش می‌گرفت، افراد ۱۷ دقیقه زمان داشتند تا از آتش فرار کنند اما امروز به دلیل اینکه اثاث خانه از جمله مبل و پرده زود آتش می گیرند ، افراد از زمانی که آتش‌سوزی شروع می‌شود فقط ۴ دقیقه فرصت دارند تا منزل را ترک کنند.

وی ادامه داد: بطورمثال اگر اتاق خواب آتش بگیرد و افراد خانه ، اطلاع نداشته باشند ، احتمال سوختن خیلی زیاد است بنابراین بسیار مهم است که مردم در خانه‌های خود از سیستم اعلام حریق استفاده کنند و البته دولت نیز وظیفه دارد که سیستم‌های اعلام حریق مناسب را با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهد.

رئیس مرکز تحقیقات سوختگی با تاکید بر لزوم آموزش استفاده از کپسول اطفای حریق به مردم، اظهار داشت: مطالعات نشان داده که مردم انواع کپسول‌های اطفای حریق را نمی‌شناسند و نمی‌دانند که در چه مواقعی باید از آن استفاده کرد.

فاطمی گفت: اکثریت مردم در منازل و ماشین خود ، کپسول اطفای حریق ندارند و طرز استفاده از آن را نمی دانند.

وی در پایان تاکید کرد: احتمال سوختن مردم با استفاده از فناوری و علم روز، کاهش می‌یابد. (ایرنا)