به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، فریده اولاد قباد با بیان اینکه ایران از نظر اقلیمی، در منطقه خشک و نیمه‌خشک دنیا قرار گرفته است، گفت: ۷۵ درصد مساحت آن در منطقه خشک و نیمه‌خشک و ۲۵ درصد مساحت آن خارج از این منطقه قرار گرفته است.

وی متوسط درازمدت بارندگی سالانه کشور را حدود ۲۴۳ میلی‌متر دانست و افزود: میزان بارندگی کشور کمتر از یک سوم میانگین بارش جهانی است.

وی با هشدار نسبت به اینکه ایران از نظر سرانه منابع آب تجدیدپذیر در وضعیت تنش آبی قرار دارد، تصریح کرد: براساس آماربرداری سراسری آب کشور میزان مصرف آب برابر ۱۰۰ میلیارد مکعب بوده که براساس میزان مصرف، به ترتیب در بخش‌های مختلف کشاورزی، شرب، بهداشت استفاده شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه بر اساس ارزیابی‌ها کاهش محسوس ریزش‌های جوی در کشور، به دلایلی مانند خشکسالی و تغییرات اقلیمی‌رخ داده است، گفت: به دلیل برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب سطحی و به مخاطره افتادن حقوق حقابه‌داران به ویژه محیط زیست، این بخش مواجه با مشکلاتی است که باید برای آن‌ها چاره‌جویی و برنامه‌ریزی نمود.

اولادقباد ادامه داد: در این میان مواردی همچون مدیریت تغییرات آب و هوایی و خشکسالی در کشور، مهار آب رودخانه‌های مرزی، اصلاح الگوی مصرف، تعادل بخشی و تقویت آبخوان‌ها، ساماندهی رودخانه‌ها، ارتقاء بهره وری آب در ابعاد کمی، کیفی و اقتصادی مدیریت اقتصادی آب با رعایت ملاحظات اجتماعی، امنیتی و زیست محیطی در تمام بخش‌های مصرف به منظور ارتقاء بهره وری در کل چرخه تولید و مصرف آب، ساماندهی و توسعه بازارهای محلی آب مهم است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: محدودیت منابع آب شیرین در بسیاری از کشورها به یک معضل جدی تبدیل شده به نحوی که این محدودیت توانسته رشد کشورها را تحت الشعاع قرار دهد.

عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: منطقه خاورمیانه از جمله مناطقی است که به شدت با مشکل محدودیت منابع آب شیرین مواجه بوده و بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در آینده چالش‌های فراوانی بر سر تصاحب منابع آب شیرین در خاورمیانه صورت خواهد گرفت.