دکتر محمد رضا فرتوک‌زاده در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت )، درباره عینک‌های آفتابی مناسب گفت: افرادی که چشمشان نمره دارد حتما باید پیش از خرید عینک آفتابی به چشم پزشک یا اپتومتریست مراجعه کرده و نمره چشم خود را تعیین کنند و بعد با توجه به این نمره اقدام به خرید عینک کنند.

وی با اشاره به وجود دستگاه‌ تعیین آنتی‌ UV عینک آفتابی در مطب چشم پزشک ادامه داد: عینک مناسب باید آنتی‌ UV400 باشد و این موضوع را دستگاه مذکور مشخص می‌کند.

این متخصص چشم با تاکید براینکه عینک آفتابی باید درشت و پهن باشد،‌ عنوان کرد: گاهی اشعه UV از طریق برخورد با  سنگ و فلزهایی که در اطراف وجود دارد به چشم برخورد می‌کند بنابراین ضروری است شیشه عینک بزرگ باشد تا این اشعه از اطراف به چشم منعکس نشود.

وی رنگ‌های مناسب برای شیشه عینک را به ترتیب طوسی، قهوه‌ای، سبز و زرد خواند و اظهار کرد: البته استفاده از سایر رنگ‌ها نیز مانعی ندارد و آنچه باید حتما مورد توجه قرار گیرد آنتی‌ UV  بودن شیشه عینک است.

فرتوک‌زاده درباره استفاده از شیشه سیاه رنگ برای عینک آفتابی خاطرنشان کرد: معمولا این رنگ برای استفاده روزانه تهیه نمی‌شود و تنها افرادی که دچار بیماری بوده و چشمان‌شان قادر به تحمل نور شدید آفتاب نیست از این رنگ برای شیشه عینک آفتابی استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: گران بودن عینک آفتابی ارتباطی با کیفیت آن نداشته و بیشتر مربوط به مدل و استایل آن است و حتی یک عینک ارزان قیمت آنتی UV  هم می‌تواند برای چشم مفید باشد.