به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، تحقیقات گذشته نشان داده بود که سطح تستوسترون مردان مجرد نسبت به مردان متاهل بسیار بیشتر است.

بنابراین محققان استرالیایی آزمایشی ترتیب دادند تا مشخص شود که آیا تفاوت مقدار تستوسترون در بدن مردهای مجرد با متاهل، موجب این تفاوت در بوی آنها می‌شود یا موضوع، چیز دیگری است. آنها برای انجام این کار از تعدادی داوطلب مرد  بین ۱۸ تا ۳۵ سال سن، خواستند تا آنها به‌گونه‌ای کار و فعالیت سخت انجام دهند، که کاملا عرق کنند. سپس محققان از ۸۲ زن خواستند که تی‌شرت عرق کرده این مردها را بو کنند و بگویند آیا بین بوی عرق مردهای مجرد و متاهل، تفاوتی هست یا خیر.

بنابر این بررسی مشخص شد، نه تنها بوی بدن مردهای مجرد قوی و تندتر از مردهای متاهل است، بلکه زن‌ها، چهره‌های این افراد را مردانه‌تر می‌دانستند. البته محققان می‌گویند، علاوه بر سطح تسوتسترون، تفاوت‌های سبک زندگی این دو گروه از مردها، موجب این تفاوت در بوی بدن آنها می‌شود.

این تحقیق، اولین بار نبود که ارتباط احتمالی مقدار تستوسترون و بوی بدن مردها را بررسی می‌کند. در سال ۲۰۱۳، تحقیقی نشان داد که زن‌ها به سمت مردهایی که مقدار تستوسترون در آنها بیشتر است، جذب می‌شوند و جالب اینکه این جاذبه زمانی رخ می‌دهد که زن‌ها در دوره تخمک‌گذاری قرار دارند.

تستوسترون، هورمون جنسی مردانه است که موجب کلفت شدن صدا، رویش موی بدن و رشد اندام‌های تناسلی در دوران بلوغ مردها می‌شود. این هورمون، تولید اسپرم را تحریک کرده و استخوان‌ها را محکم و ماهیچه‌ها را قوی می‌کند. البته مقدار کمی هم تستوسترون در بدن زن‌ها هم تولید می‌شود.

کمبود هورمون تستوسترون در بدن مردها اختلال جنسی و ضعف در ماهیچه‌های آنها به وجود می‌آورد.

به گزارش طبنا، محققان استرالیایی به این نتیجه رسیدند که بوی بدن مردها، نشان از مقدار تستوسترون تولید شده در بدن آنها دارد و می‌تواند زن‌ها را به سمت خود جذب کند.

مترجم: نادیا زکالوند