لیلا مسعودی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره راه‌های افزایش اعتماد به نفس در کودکان اظهار کرد: اعتمادبه نفس یک پدیده مطلق نیست و میزان آن از مهارتی به مهارتی دیگر متفاوت است و به عبارتی رمز و راز اصلی موفقیت در کودکان و بزرگسالی داشتن اعتماد به نفس در دوران کودکی است.

وی با بیان اینکه داشتن اعتماد‌ به‌ نفس نقش موثری در افزایش هوش کودکان دارد، افزود: کودکانی که خود را ارزشمند می‌دانند و توانمندی خود را باور کرده‌اند براساس آن عمل می‌کنند و در برابر چالش‌های زندگی انعطاف‌پذیرتر از سایر کودکان هستند.

این روانشناس خاطر نشان کرد: والدین نقش قابل توجهی در رشد و تربیت کودکان دارند چرا که با تشویق، احترام گذاشتن به کودک، ایجاد چارچوب ذهنی، انتخاب دوستان مناسب و ایجاد فضای رقابتی سالم اعتماد به نفس کودک خود را افزایش می‌دهند.

مسعودی با اشاره به اینکه تنبیه بدنی، مقایسه، تحقیر، مسخره وانتقاد کردن رفتارهایی هستند که به کودکان آسیب و اطمینان کودک را نسبت به خودش کاهش می‌دهد، ادامه داد: اعتماد به نفس به دنبال عزت نفس می‌آید و کودکانی که عزت نفس بالایی دارند از نظر اخلاقی در جامعه موفق‌تر هستند.

مسعودی با تاکید بر اینکه داستان‌ها و قصه‌ها می‌توانند به والدین جهت رشد و تربیت کودکانشان کمک کنند، افزود: قصه شیر جنگل برای پرورش حس اعتماد به نفس و شجاع بودن، قصه دویدن خرگوش و لاکپشت برای پرورش تلاش، پشتکار، غرور و ناامید نشدن تاثیر مثبتی دارند همچنین والدین می‌توانند با خلق داستان‌هایی ویژگی‌های مثبتی را که می‌خواهند در کودکانشان پرورش یابد برای آن‌ها بگویند.

وی یادآور شد: بازی زندگی کودک است و بهتر از هرجای دیگری می‌توان کودک را در بازی‌هایش شناخت بنابراین والدین می‌توانند با بازی کردن مهارت‌های کودکشان را افزایش دهند به طور مثال بازی عروسک خیمه شب بازی خاموش از جمله بازی‌هایی است که کودک می‌تواند از طریق عروسک یک شخص متفاوت شود یا چیزی را که برای عروسک اتفاق می‌افتد نگاه کند این بازی موضوعات متفاوتی که همراه با جشن، پیروزی و موفقیت است و در عین حال بر ترس‌ها غلبه می‌کند را به کودکان آموزش می‌دهد .

این روانشناس عنوان کرد: شعبده بازی یک ابزار قوی برای کودکان است که خیلی سریع برای آنها جلب توجه می‌کند بنابراین استفاده از شعبده‌بازی به صورت استعاره‌ای بسیار کاربردی و مفید است چراکه به رشد عاطفی، اجتماعی، سلامتی و بهزیستی کودک کمک می‌کند همچنین این بازی سبب افزایش اعتماد به نفس و بهبود مهارت‌های بین فردی می‌شود.