به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکترسعید مهدوی، مسئول محور آزمایشگاه و بالین – بارداری پرخطر در ارتباط با نقش آزمایشگاه‌های کشور در شناسایی بارداری‌های پرخطر اظهار کرد: بارداری پرخطر به بارداری گفته می‌شود که سلامت جنین یا مادر در خطر باشد و در واقع عاملی وجود دارد که برای بارداری تهدیدکننده به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه مشکلات جنین می‌تواند بر مادر و از مادر بر جنین تأثیرگذار باشد، گفت: این مشکلات به سه دسته قبل، حین و بعد از تولد جنین مرتبط می‌‌شود.

این دکترای علوم آزمایشگاهی ادامه داد: فشارخون و دیابت مادر همچنین بیماری‌های ژنتیکی، کمبود ویتامین‌ها، ‌کم‌خونی و استرس از جمله مسائلی است که قبل از تولد می‌تواند از مادر بر جنین تأثیر گذارد. همچنین نارسایی قلبی و بیماری‌های ژنتیکی مشکلاتی هستند که موجب سقط شده و بر مادر تاثیر ‌می‌گذارند.

مهدوی اضافه کرد: در حین بارداری خون‌ریزی و یا پارگی نسج کانال زایمان می‌تواند برای مادر خطرآفرین باشد و پس از زایمان نیز عفونت در مادر یا جنین می‌تواند برای یکدیگر مشکل‌آفرین باشد که آزمایشگاه نقش بی‌بدیلی در شناسایی این مشکلات داشته و بر اساس آن ‌می‌توان اقدام به موقع انجام داد.

وی در انجام آزمایش‌های قبل از بارداری تأکید کرد و گفت: رفع مشکلاتی همچون کم‌خونی و بیماری‌های باکتریال قبل از بارداری بسیار حائز اهمیت است چرا که رفع نشدن آن سلامت مادر و جنین را به خطر انداخته و در واقع بارداری پرخطری را ایجاد می‌کند.

این عضو هیئت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران عنوان کرد: انجام تست‌های غربالگری جنین ( سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم ) و یا تست غربالگری دیابت بارداری مادر در هفته بیست و سوم از جمله آزمایش‌هایی بوده که برای مادران باردار انجام می‌شود و آزمایشگاه‌ها نقش مهمی‌ در شناسایی این مشکلات دارند.

این دکترای علوم آزمایشگاهی اضافه کرد: کشت باکتریال و تست‌های سرولوژی مادر باردار نیز توسط آزمایشگاه‌ها انجام می‌گیرد و این مسئله باید بررسی شود که آیا ویروس  از جفت عبور می‌کند و برای آن خطرآفرین است یا خیر؟همچنین شناسایی سندروم داون جنین از طریق برخی آزمایش‌های غربالگری در دوران بارداری انجام می‌گیرد.

مهدوی خاطرنشان کرد:‌در حال حاضر حدود ۳۵  درصد آزمایشگاه‌های کشور قابلیت انجام کامل تست‌های لازم در بارداری‌های پرخطر را دارند و با فعالیت‌ آنها می‌توان از بسیاری از مشکلات  جنین و مادر پیشگیری و یا درمان به موقع انجام داد.

گفتنی است، یازدهمین کنگره بین المللی و شانزدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران از ۳۰ فروردین تا ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.